Някои от най-големите банки в света са позволили транзакции на мръсни пари на обща стойност два трилиона долара. Това съобщава в свое разследване американският портал Buzz Feed, който се позовава на информация от подразделението за борба с финансовите измами на американското финансово министерство, предаде БНР. Документите, използвани от Buzz Feed за разкриване на информацията, представляват над 2 000 доклада за подозрителни операции (FinCEN Files). От Buzz Feed са предали досието на Международния консорциум на разследващите журналисти.
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Пет големи международни банки са изпрали пари на олигарси, наркотрафиканти и лица, които са обект на международни сакции. Секретните документи съдържат информация за транзакции, свързани с издирваната българка Ружа Игнатова и пирамидата „Уан коин“(OneCoin). Разследването е направено въз основа на над 2 000 доклада за подозрителна активност. Те са подавани от петте големи банки към звеното за финансови престъпления на американското финансово министерство. "Джей Пи Морган Чейс" (JPMorgan Chase), "Ейч Ес Би Си" (HSBC), "Дойче банк" (Deutsche Bank) и "Банк ъв Америка" (Bank of America) са продължили да превеждат средства на заподозрени, твърди разследването. Специално Bank of America, JPMorgan Chase и Citibank са уличени в осъществяване на транзакции за милиони в полза на семейството на Виктор Храпунов - издирван с червена бюлетина от Интерпол, укриващ се в Швейцария. BBC посочва, че от британската "Ейч Ес Би Си" твърдят, че банката винаги е изпълнявал законовите си задължения за докладване на незаконни финансови дейности. Документите на FinCEN Files съдържат доказателства за инвестиционна измама, известна като "схема на Понци" (пирамида), започнала скоро след като британската банка е глобена с 1,9 млрд. долара в САЩ заради пране на пари. Това е станало въпреки обещанието на финансовата институция да спре този вид практики. Адвокати на измамените инвеститори твърдят, че банката е трябвало да действа по-рано и да закрие сметките на измамниците. "Законите, които трябва да спрат такива подозрителни транзакции, всъщност им помагат да цъфтят", пише в своя материал Buzz Feed. И според портала причината е, че няма криминално преследване, а само глоби, в случай на установено нарушение.
Други документи показват как съпругата на руския олигарх Владимир Чернухин е превеждала пари на спонсор на сега управляващата Великобритания консервативна партия. ВВС съобщава и за транзакциите на приближените до Владимир Путин предприемачи Аркадий и Борис Ротенберг, които са обект на международни санкции от 2014 г. , но са използвали банката „Барклис“, за да ги заобикалят. Банките са боравили с подозрителни транзакции на доказани престъпници от цял свят и обигарси като украинеца Ихор Коморойски и анголката Исабела Дос Сантос.
Сред споменаваните имена е и това на Ружа Игнатова – издирваната българка, която е предполатаемо е придобила 4 милиарда долара на инвеститори от цял свят чрез схемата за фаршива криптовалута „Уан коин“ . 137 милиона долара, свързани с „Уан Койн“ са минали през Ню Йоркската банка „Мелън“.
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Припомняме, че 38-годишната Ружа Игнатова се издирва от властите в Германия и от прокуратурата в САЩ по обвинения за откраднати милиарди долари чрез криптовалутата OneCoin. Братът на Игнатова - Константин, беше задържан в Лос Анджелис. Според обвинителите в САЩ 33-годишният Константин, който понастоящем ръководи компанията, и 38-годишната му сестра Ружа са подвеждали инвеститорите в OneCoin, обещавайки им големи печалби при нисък риск, но де факто прилагайки стара като света измама - т.нар. Ponzi схема (пирамида). По този начин са препрани поне 1,2 млрд. долара, в поне 21 държави, показват официалните данни на американското разследване. За 2 години (от последното тримесечие на 2014-а до септември 2016 г.) компанията на Игнатови имала печалба от 2,23 милиарда евро (2,51 млрд. долара) от продажбата на 3,35 милиарда евро (3,77 млрд. долара), установило разследването. Според американската прокуратура OneCoin все още функционира и над 3 милиона инвеститори са вложили средства в криптовалутата. Американската прокуратура твърди още, че OneCoin няма реална стойност, не предлага на инвеститорите начин да проследят вложените пари и с нея на практика не може да се купи нищо. Схемата действала като маркетингова мрежа, в която членовете получавали комисиони за привличането на нови членове, купуващи пакети от криптовалутата. Игнатова е с обвинения за присвояване, участие в организирана група за присвояване, измама с ценни книжа, пране на пари и съучастие в измама с ценни книжа. Минималната присъда, която би могла да получи в САЩ по тези обвинения, е 20 години затвор. Името на Игнатова е свързвано с това на арестувания в България израелец Гал Барак, по-известен с прякора си Вълка от София. Той беше хванат след съвместна българо-германо-австрийска операция, стартирана по инициатива на германските и австрийските служби. Барак е действал по сходна схема - чрез лъжливи обещания за забогатяване посредством бинарни опции и през два колцентъра в София той е присвоил стотици милиони долари, като е правил това години наред. В схемата беше намесено името на "Инвестбанк", а от банката така и не коментираха пред Actualno.com дали Барак е бил техен клиент и има ли официално разследване дали са спазени процедурите срещу пране на пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Игнатова създава OneCoin през 2014 година, а само две години по-късно купува ресторант "Крим" в София, емблематичната къща на бившия кмет на столицата Димитър Моллов на пл. “Народно събрание”, както и сградата, в която е офисът на OneCoin у нас на пл. “Славейков”. Общата сума на имотните придобивки на Ружа, които стават нейни за по-малко от година, е малко над 16 млн. лв.