Проучване на "Четири лапи", проведено в седем европейски държави през 2022 г., сред които и България, разкрива, че масово не се спазват законовите изисквания при развъждане и продажба на кученца, рекламирани онлайн.
Още: "Бавносъдието" постави нов рекорд: Дело за 100 лева се точи 14 години
Още: Сарафов поиска главата на високопоставен окръжен прокурор
60% от кученцата у нас се продават без микрочип и паспорт. Според проучването България е страната с най-голям дял неидентифицирани и нерегистрирани кучета, продавани през онлайн платформи за обяви. Българското законодателство определя като задължителни поставянето на микрочип, регистрацията и издаването на Европейски паспорт за домашни любимци, преди продажба. Липсата обаче на тези необходими фактори рядко спира хората от това да закупят харесаното от тях кученце. Те дори не предполагат, че отсъствието им е красноречив знак, че продавачът на кученцето не може да докаже неговия произход и добро здраве, нито пък е склонен да се регистрира като развъдник и да спазва изискванията за такъв.
Тревожен е резултатът, че половината от закупените кученца, при продажба, са на възраст шест седмици или по-малко, въпреки че българското законодателство изрично посочва, че кученцата не бива да се отделят от своите майки преди навършване на минимум осем седмична възраст. Прекалено ранното отделяне на кученцата може да им причини големи проблеми – както здравословни, така и поведенчески, с които впоследствие ще трябва да се справят новите им собствениците, след като от незаконните търговци обикновено не остава и следа, след извършването на продажбата.
Кампанията на "Четири Лапи" Малко.Бързо.Болно. цели да достигне до потенциални купувачи и да им покаже рисковете, свързани с незаконната търговия, както и да предостави информацията и ресурсите, от които хората се нуждаят, за да си купят кученце по отговорен и безопасен начин.
Още: Скрити в дървени стълби: Хванаха контрабандни цигари
Още: Родила сама, без лекари, в леглото: Родилка ще съди болница