Британският съдия Алан Вогън Лоу ще бъде председател на арбитражното дело във Вашингтон между Държавния резервен фонд на Султаната на Оман срещу България. Останалите двама арбитри са канадецът Дейвид Хей, който е посочен от Оман, и Бригите Щерн, посочена от България, информира "Финансови смислици" - блогът на финансовия журналист Мирослав Иванов.
Адвокатска кантора Freshfields Bruckhaus Deringer ще представлява Оманския фонд, а адвокатите на България са експертите от британско-американската Arnold & Porter, както и българската "Томов и Томов".
Фондът на генералния държавен резерв на Оман притежаваше 30% дял в КТБ. Оманците настояват за 150 млн. евро обезщетение от България заради фалита на банката на Цветан Василев. Според Оманския държавен фонд България е нарушила ключови принципи за равно третиране и защита на инвеститорите заради начина, по който е осъществила фалита на КТБ. Като аргумент се цитира и предложение на консорциум от инвеститори, сред които и Оманският фонд, направено през октомври миналата година, насочено към спасяване на банката. Ищците обвиняват БНБ, че не е разгледала офертата и е отнела лиценза на КТБ, като не е оставила никакви шансове тя да бъде спасена. Аргументът на БНБ и на тогавашния гуверньор Иван Искров беше, че оманците са предлагали вариант, в който КТБ да бъде спасена със съвместно дружество, в което държавата да влезе с пари, а оманците - само с активи на "Бромак" на Цветан Василев. Консултант по сделката трябваше да е EPIC, чието име личи в спорни сделки в Словения и Македония.