Разследването е към финалната си фаза и очакваме заключението на експертизите, които обобщят резултатите. Това може би ще стане преди Коледа, така че разследването е на своя финал. Това заяви директорът на Националната следствена служба и заместник-главен прокурор Борислав Сарафов за разследването на тежката катастрофа на „Струма“, където загинаха 45 души, а 7 бяха ранени.
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Друг важен акцент от Сарафов - че не може при процесуалната част да се обещава на обвиняем по-лека мярка в замяна на свидетелство срещу други. Това касае аферата с АМ "Хемус".
По този казус се даде доста изчерпателна информация и Сарафов се надява, че всички са забелязали бързата работа на следователите и прокуратурата. Скоростта, с която се е движел автобусът трябвало да бъде съобразена, като може да е например 120 км/ч, но може да е и 40. Скоростта на шофьора е била несъобразена и са били надхвърлени над 90 км/ч, посочи Сарафов пред БНТ.
Изискванията към един професионален водач на автобус са по-завишен, отколкото на всеки един друг шофьор. Именно заради това скоростта е трябвало да бъде необходима независимо откъм маркировка и пътен слой. В никакъв случай няма причинно-следствена връзка между катастрофата и лошата маркировка, категоричен бе Сарафов.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
По казуса "Своге" и дали може да бъде сравняван със "Струма", Сарафов уточни, че след направените проби се е установило, че пътното платно не отговаряло на изискванията за самия път. Различен е казусът на "Струма" със Своге, защото многократно било заявявано, че пътят не отговаря на подходящите условия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Във връзка със съдебната реформа, Сарафов заяви, че такава е необходима, но не чува гласове за промяна в областта на основните закони на НК и НПК.
Той се надява, че няма междуинституционални войни, а само междуличностни конфликти и искри, които прехвърчат между МВР и прокуратурата, но не трябва да се отразяват на институциите. Обществото и институциите не печелят от тези конфликти, отбеляза Сарафов.
Той обаче вижда разбирателство и синхрон между институциите на прокуратурата и МВР, а не прехвърчане на искри и конфликти. Според него има неразбиране на отговорностите и длъжностите от хората в МВР. Оперативните служби на полицията работят с много по-малко формализирани правила и с правила на терен. За тях нещата изглеждат лесни, но за прокурорите не е така. Ние работим с тесни законови рамки, от които не можем да излезем и да нарушим закона. Хубаво е от МВР малко да познават закона, добави Сарафов.
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Сарафов предупреди, че ако се стигне до междуличностни конфликти, тогава фиаското е предопределено.
Още: Следовател се усъмни защо толкова бързо е изгорял автобусът на АМ "Струма"