Нередности по отношение на наема на сградата на Административен съд - София област са обект на официално разследване. Разследването е започнато по сигнал на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ).
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
От АКФ казват, че в свое постановление относно сигнала им, прокурор Боряна Бецова, която се сдоби със славата на "гнила ябълка" по темата "Делян Пеевски", казва следното: "... може да се направи извод, че че са налице данни за престъпление по служба - по член 282 от НК, извършено от министър". В сигнала се излагат съмнения за корупционна схема, в центъра на която е наемодателят на сградата, се казва още в прокурорското постановление. По-конкретно, Бецова намира данни за извършено престъпление от министър Миглена Тачева при наемането на сградата, собственост на "Транслат" АД. Тачева беше правосъден министър по времето на управлението на Сергей Станишев начело на Тройната коалиция.
В началото на септември тази година правният екип на АКФ сезира прокуратурата, че сградата на улица "Съборна" 7 е наета по договор № 15-00-566 от 15.10.2007г. от правосъдното ведомство за нуждите на съдебната власт срещу цена от 16 евро на квадратен метър. Към датата на подписването на договора, средната цена за квадратен метър в района на "Съборна" е била 11.38 евро. Договорът, сключен от Министерството на правосъдието обаче, е за доста висока над средната стойност, като се има предвид и значителната обща площ на сградата – 2399.57 кв. м. Към 2007 година правосъдното ведомство е представлявано от Миглена Тачева.
С влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България /ДВ бр. 100/18.12.2015г./ и Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт /ДВ бр. 28/08.04.2016г./, недвижимите имоти на съдебната власт преминават в управление на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Вследствие на това, ВСС сключва договор № ВСС-4637/30.03.2017г. отново за наем на сградата на ул. "Съборна" №7, собственост все още на "Транслат" АД. Наемната цена остава непроменена от тази на последния анекс към договора между Министерството на правосъдието и „Транслат“ АД или 13,50 евро на квадратен метър.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
В отговор на запитване по ЗДОИ, ВСС отговаря на Антикорупционен фонд, че средната наемна цена за района, по времето на подписване на договора, е била 7,89 евро на квадратен метър. Подписаният от ВСС договор е в духа на онзи между "Транслат" и правосъдното министерство и е на почти двойна цена. ВСС твърди, че не е бил наличен друг имот в района, който да може да осигури работна площ на едно място за работата на администрацията на ВСС, Административен съд – София Област, Софийска градска прокуратура и Окръжна прокуратура – град София. От ВСС не поясниха какво налага тези звена на съдебната власт да се намират точно в този район. От друга страна в постановлението на СГП не е коментирано продължаването на договора на "Транслат" АД от предходния състав на ВСС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Бецова препраща сигнала по компетентност на Специализираната прокуратура, тъй като това звено на държавното обвинение е натоварено да разследва сигнали срещу министри.