Окончателно - прокурорът Димитър Франтишек Петров няма да бъде наказан заради сагата "Осемте джуджета", съобщава Lex.bg.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
ОЩЕ: Прокурор ударил дете за това, че го прередило на опашка
Решението е на състав от петима съдии на Върховния административен съд. То е същото като на прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС).
Искането за наказание беше от бившия правосъден министър Иван Демерджиев (сега той е служебен МВР министър) - заради "доста неприятни действия, извършени в болнично заведение с разрешението и санкцията на тези трима прокурори, допускани са нотариуси, които са извършвали разпоредителни сделки". Освен Петров, другите двама визирани прокурори са Мария Николова и Нели Славова от Софийската районна прокуратура.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
"Осемте джуджета" показа нагледно картина на мръсна реалност. В тази история основата е борба за контрол над фирма "Изамет", която е най-голямата компания за асансьори на Балканите. Сблъсъкът е между създателя ѝ Илия Златанов и сина му Явор. Илия търси помощ в битката от бившия следовател Петьо Петров (Петьо Еврото), който, по думите на самия Златанов, вкарва в историята и прокуратурата. Илия Златанов казва, че вместо да получи помощ, Петров със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма "Делта гард" присвоили имуществото и бизнеса на "Изамет". Какво се случва на Явор Златанов, по негови думи, вижте в долния линк.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
ОЩЕ: "Осемте джуджета": Взех решение да избера живота си, вместо фирмата (ВИДЕО)
Съответно, Демерджиев казва, че първо се обърнал към главния прокурор Иван Гешев и Инспектората на ВСС, но нямало реакция. Затова представил предложения за дисциплинарни наказания на Петров, Николова и Славова. Според министъра, Златанов е изложил твърдения за извършени корупционни действия от прокурори и разпространяването на подобна информация в обществото накърнява общественото доверие в работата на прокуратурата, води до отрицателна обществена оценка за професионалния морал на магистрата, компрометира доброто му име, разколебава моралния интегритет на съдебната власт и уронва престижа ѝ в обществото.
В решения на две инстанции (прокурорска колегия и ВАС) се посочва, че не е доказано твърдението, че Димитър Франтишек Петров е запознат с обстоятелството около Явор Златанов (даване на разрешение за посещение на нотариус в болницата за извършване на удостоверителни действия). Решението от страна на ВАС е от състав, начело на който е бившият председател на съда Георги Колев (другите са Виолета Главинова, Стефка Кемалова, Емил Димитров и Бранимира Митушева).
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
ОЩЕ: Върховният административен съд обясни как председателят му участва навсякъде в делата за "Евролаб"