Местата, където са се събирали тези хора са били под полицейска охрана. Това обяви адвокат Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд пред временната комисия по темата и във връзка с клуба около Божанов.
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
МВР не дава адекватен отговор, според АКФ
Той обърна внимание, че самото МВР не може да установи начина, по който се е случвала тази полицейска охрана. "Това е нещо, което не може да му се даде нормално обяснение. Поне по наша информация МВР не е разбрало как се осъществява тази охрана. Това дава една сериозна легитимност на дейността на групите.", смята Янкулов. ОЩЕ: Николай Стайков е бил в полицията сутринта
Връзката с политиците?
Николай Стайков отговори на въпрос дали в този клуб, освен полицаи, магистрати, е имало посланици и политици.
"Подобни хора изграждат цял модел на поведение възоснова на своя имидж. Говорихме за полицейската охрана, за особения статут на "синия буркан" и свободния достъп до паркинга на специализирана прокуратура. Това са демонстрации на особен статус и сила, които са изключително важни, за да могат да се осребряват сред клиентите. Това увеличава цената и убеждава клиента да купи стоката или услугата", смята Стайков.
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Той дори даде за пример интервю на Бойко Борисов от 2019 година, в което е казал, че няма кого освен Иван Гешев да назначи за главен прокурор, тъй като на останалите не им се работело.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Стайков обаче заяви, че нямат данни за конкретни политици, но обясни, че членовете на клуба на Нотариуса са демонстрирали връзка с политици и медийно влияние са били сред методите за натиск върху магистрати. ОЩЕ: Янкулов: В мрежата, която е ръководел Божанов, е имало данни за лица на сериозни позиции
Не дадоха имена, а примери
Разследващият журналист Николай Стайков обърна внимание, че се изкушават да дадат имена, но без да са ги проверили, не може да изнасят факти.
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
"Мислим, че ако бъдат извадени всички дела, свързани с Мартин Божанов и неговата група, ако бъдат извадени преписките, делата и сигналите и те ви бъдат предоставени, много ясно ще излязат имена на съдии, магистрати и полицаи, които са били по някакъв начин съдействащи на тази група", каза Стайков.
Той даде пример със случай от 2004-2005 г, при който е била открадната цялата папка по делото и спомена няколко дела, едното свързано с разпореждане с активи на КТБ. "Ако се направи преглед през тази призма, ще излязат интересни действия, освен това и имената на хората, които са си положили подписа отдолу", каза Стайков. Той даде пример и с дело, свързано с конфискация на имуществото на семейството на Брендо и делото Манджукови срещу "Инвестбанк". Той спомена и за важна преписка от ГДБОП, с която са запознати Бойко Рашков и сегашния вътрешен министър Калин Стоянов.ОЩЕ: Минчев е видял списъка с магистрати от клуба на Нотариуса (ВИДЕО)
Хората на Нотариуса били свидетели срещу магистрати
"Мартин Божанов и хора от неговата група са били и свидетели по дела, включително срещу магистрати. Много е интересно да се освети тази роля, ако наистина е вярна информацията и затова във ВСС и сега и тук, ще ви дам една преписка, ако може да изискате и да се запознаете с нея", коментира още разследващият журналист. АКФ обясниха, че срещу обкръжението Нотариуса не са водени процесуално-следствени действия.
Жената на Нотариуса била барманка в клуба му?
Николай Стайков коментира пред комисията, че последната съпруга на Божанов работила не само в ГДБОП, а и в клуба на Божанов, като не е уточнено дали като доброволка зад бара или друго.