Задържането на австралийския гражданин Джок Полфрийман в Центъра за временно настаняване на чужденци от страна на МВР е форма на държавно отвличане. Това заяви пред в. "Сега" адвокатът му Калин Ангелов, който съобщи, че Полфрийман има издаден паспорт още миналия понеделник.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Припомняме, че Министерството на вътрешните работи по закон трябва да го освободи веднага, след като има наличен документ за самоличност. Въпреки това той все още не е освободен, а се намира в центъра за чужденци в Бусманци.
Осъденият на 20 години затвор за убийството на студента Андрей Монов през 2007 г., беше освободен 6 години и половина предсрочно от затвора с определение на Апелативния съд на 18 септември. Последва реакция на главния прокурор Сотир Цацаров, който поиска Върховният касационен съд (ВКС) да възобнови делото в Апелативния съд и да стопира освобождаването на Полфрийман от затвора.
Адвокатът на Полфрийман заяви, че аавстралийските власти са поискали среща с него: "Даже благодарение на техните власти успях аз да вляза в Бусманци, защото там не пускат адвокати в почивни дни", коментира той.
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
В края на миналата седмица стана ясно, че австралийски дипломати са изразили желание да се срещнат с външния министър Екатерина Захариева в Ню Йорк, но тя е отклонила предложението. "Поискаха среща, но моята програма е пълна от седмица, така че съвсем за кратко просто се ръкувахме.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Казусът с австралиеца става още по-заплетен поради факта, че има заповед за неговото експулсиране, издадена от центъра в Бусманци, и две забрани да напуска България. В закона за чужденците в Република България има текст, който дава право чужденец, който е осъден за тежко умишлено престъпление, да бъде експулсиран", обясни адв. Калин Ангелов. Вътрешният министър Младен Маринов пък посочи, че "Полфрийман има две забрани от прокуратурата за напускане от Република България - във връзка с досъдебното производство и във връзка с лишаването от свобода". В понеделник Полфрийман е обжалвал първата забрана за напускане, която е от 2007 г. Делото срещу предсрочното освобождаване на австралиеца във ВКС ще се реши на 23 октомври, като докладчик ще бъде съдия Жанина Начева, а в съдебния състав влизат Бисер Троянов и Надежда Трифонова.
Междувременно вчера (30 септември) в своя позиция Софийският адвокатски съвет обяви, че подкрепя Обръщението от 26-ти септември 2019 г. на 292-ма български съдии и отправения от тях призив към всички граждани и институции у нас да имат осъзнато и отговорно поведение в защита на основните демократични ценности, човешкото достойнство и обществения мир. "Критиката към съдебната власт и към постановени съдебни актове по обществено значими случаи е присъща на всяко демократично общество. Когато обществената критика, обаче, премине допустимия тон и независимостта на съда е поставена под заплаха, когато конкретни съдии и съда като цяло са обект на атаки, включително насочени срещу личния живот и неприкосновеността на магистрата и неговите близки, е наложително да бъде съхранено доверието в съда, неговата независимост и в правосъдната система като цяло", се казва в позицията на софийските адвокати, визирайки основно протеста от 24 септември за оставка на съдия Калин Калпакчиев, който пусна със съмнителни мотиви от затвора шест и половина години предсрочно австралийския убиец Джок Полфрийман и предизвика яростни реакции и на политици, и на обикновени хора.