Има много силна реакция срещу кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор. Оттеглянето му преди да се проведе изборът би било достойно действие, защото се намираме в безпрецедентна ситуация – няколко законопроекта, насочени срещу този избор. Оттеглянето му трябва да е съпроводено с оставка на целия Висш съдебен съвет (ВСС). Това каза по БНР Адела Качаунова, ръководител на правната програма и съпредседател на Българския хелзинкски комитет (БХК).
Според Качаунова, "нямаме много основания за оптимизъм, когато висши магистрати не виждат нередностите на това, което вършат".
Още: Мащабен протест ще иска спиране на процедурата по избор на главен прокурор
За промените в Закона за съдебната власт
Всичко може да се очаква от законодателен процес, след като видяхме изменения на Конституцията, направени в един уикенд, посочи още адвокат Качаунова, запитана може ли да видим много променен вариант на общ законопроект за промяна в Закона за съдебната власт.
Според нея това би било "технически възможно, но безкрайно нередно". Тя определи като "доста проблематично да имаме законопроекти, писани с оглед на една личност - само за да бъде спрян един конкретен човек да заеме един пост".
Още: Парламентът продължава да бърза със спирането на избора на Сарафов
Механизмът за разследване на главния прокурор не е независим. Той не можа да задейства на практика, заяви Качаунова.
Снимка БГНЕС
"В момента разочарованието изглежда голямо. Законодателната промяна остана непълна."
Разследването на главния прокурор - саниращ механизъм
По думите ѝ, тъй като прокурорската колегия във ВСС и главният прокурор решават въпроси от битово-административен характер на разследващия го – например къде да се намира офисът или с какъв бюджет да разполага Даниела Талева, "той знае във всеки един момент тя какво желае – от кламерите, които използва, до това какво заплащане има и как да я поощри, да получи бонуси на всеки три месеца".
Още: БХК публикува актовете, с които Сарафов управлява прокурорите
По темата със списъка на магистратите, които биха могли да разследват главния прокурор, Качаунова потвърди, че и този механизъм е бил овладян.
"Овладян беше и това е пропуск на законодателя. В списъка виждаме имена, които не се свързват с добра репутация. Те формално отговарят на изискванията. Този механизъм го наричам саниращ."
Още: Прокуратурата да забрави за ерата "Гешев" и Сарафов да бъде спрян: Говори Иван Демерджиев
Българският хелзинкски комитет вече разполага с 25 акта от методическото ръководство на Главната прокуратура, актуални към 31 декември 2024 г. Това става по реда на Закона за достъп до информация. При предишно такова искане за достъп – от 2021 г., се е наложило БХК да води съдебни дела, стана ясно още от разговора.