Около Земята може да се появят не по-малко зрелищни пръстени от тези на Сатурн, но те няма да се състоят от камъни и лед, а от фрагменти космически боклук.
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма
Сатурн е шестата планета от Слънчевата система. Тя е газов гигант и е втора по големина в Слънчевата система след Юпитер. Сатурн е известен най-вече с пръстените си, съставени от лед и космически прах.
Към момента Европейската космическа агенция (ЕКА) е наброила около 170 млн. частици космически боклук с различни размери, които се въртят около Земята. Повечето от тях са малки отломки, но дори и неголеми обекти могат да застрашат безопасността на космическите полети и орбиталните мисии. Космическият боклук в последните години е нараснал значително по количество и съвкупната му маса се оценява на около 7500 тона, съобщава NDTV.
По думите на проф. Джейк Абът от Университета в Юта „Земята се намира на път към това да се обзаведе със собствени пръстени. Само че те ще се състоят от боклук.“ Абът и екипът му от инженери са предложили оригинално решение за почистване на околоземното пространство от космическите отломки.
Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Колата на Илон Мъск бе обявена за космически боклук
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените
Според изследователите с помощта на магнити може да се създаде пръстен от боклуците в околоземна орбита. „Ние се научихме да управляваме обекти в магнитно поле дори когато става дума за немагнитни тела. Нашите разработки съвсем реално могат да се приложат за разчистване на околоземното пространство“, отбелязва Абът.