Екип от изследователи в проекта Globe at Night, използвал данните от 53 351 граждански научни наблюдения на нощното небе на различни точки по света, установи, че все по-трудно се наблюдават звездите на небето заради засилването на предизвиканото от човека светлинно замърсяване.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Наблюденията са извършени в периода 2011-2022 г.
Нощното небе е ставало с по средно 9,6% по-ярко всяка година от 2011 до 2022 г. Това означава, че много по-бледи звезди вече не могат да бъдат забелязани от любителите на астрономията.
Изследването, публикувано в изданието Science, показва, че от място, където преди е било възможно да се видят 250 звезди, за последното десетилетие броят е намалял на 100 звезди. Видимостта на звездите също така намалява с впечатляващо бърз темп - по-бързо, отколкото изследователите са очаквали на база данните от сателити и нарастването на броя хора.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
ОЩЕ: Астрономи претеглиха Млечния път и откриха, че липсват огромни количества материя
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Изследователят Кристофър Киба коментира пред Gizmodo как резултатите показват, че досегашните усилия да се контролира светлината не дават резултат. Поне не на континентално ниво.
Той ѝ екипът му са създали приложение на име The Nightlights, с което граждани по света, интересуващи се от наука, и непрофесионални астрономи могат да броят и класифицират източниците на светлина.
Според Киба възможен фактор за нарасналото светлинно замърсяване може би е използването на все повече LED светлини.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
"Тъй като LED технологията позволява повече светлина да бъде генерирана за същото количество енергия, един от резултатите на нейното развитие е нарасналото използване на светлина", обяснява Киба.
Основният проблем е в прекомерното използване на LED светлини от страна на хората, но самият метод, който се използва в LED светлините, води до емитирането на много синя светлина, а по думите на изследователя именно тя влияе за яркостта на небето.
ОЩЕ: 12-те най-важни космически мисии за 2023 година
Според Киба използването само на нужното количество светлина където и когато тя е нужна ще бъде добра стъпка в намаляване на светлинното замърсяване. От полза ще бъдат и избягване на осветление с твърде студена бяла светлина и такова, което произвежда ултравиолетова светлина.
Това далеч не е единствената пречка пред астрономите - сателити, като тези на Starlink, също могат да попречат за наблюдение на звездите, пишат Webcafe.bg.