Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
02:56 четв  23 ян 2025

Заради космическия боклук Земята може да изгуби спътниците си

31 май 2017, 12:46 часа • 6505 прочитания

Растящото количество бързо движещи се космически боклуци, намиращи се в орбита около Земята, може да доведе до фатални сблъсъци със сателити, да навреди на икономики, предупредиха експерти в навечерието на среща на върха за отстраняване на боклуците.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Има около 170 къса от т. нар. космически боклук, останали в безвъздушното пространство след мисии. Те са с различни размери – от ракети до люспи боя, които се реят в Космоса заедно с космическа инфраструктура на стойност около 700 млрд. долара.

Но само 22 000 от тези парчета са следени и при положение, че те се носят със скорост около 27 000 км/ч, дори и най-малките парчета могат сериозно да увредят или унищожат сателити.

„Проблемът с космическия боклук става все по-сериозен с всеки изминал ден“, е оценката на Бен Грийн, който оглавява австралийския център за изследване на космическата среда. Той е домакин на двудневната среща по въпроса, която се провежда в Канбера.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

“Годишно губим по три или четири сателита поради сблъсък с космически боклук. Много близко до момента - през следващите между 5 и 10 години, да загубим всичко“, заяви той.

Доколкото световната общност силно зависи от сателитите за комуникация и навигация, и захранването на ключови промишлености като транспорт, финанси и енергетика, растящият обем космически отпадъци може да постави под заплаха икономиките, предаде БГНЕС.

Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята

Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)

Грийн каза, че учените разработват технологии, които ще са готови за функциониране след 18 месеца, с които да се проследяват всички отпадъци, така че космическите кораби да могат да ги избягват.

Друга идея е лазери с висока мощност, базирани на Земята, които биха могли да стрелят в Космоса, за да "избутват в някаква степен боклуците", което е програма, готова на 75%, добави той.

Експериментална японска мисия за изчистване на космически боклуци, използваща електродинамичен "нашийник", който да забави орбиталните отпадъци и да ги доведе до по-ниска орбита, завърши с неуспех през февруари.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch