Сондата на НАСА "Вояджър 1", изстреляна през 1977 г., е на път да се превърне в първия космически кораб, който напуска Слънчевата система и започва ново пътуване в друго пространство, съобщават експерти, предаде БГНЕС.
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма
Учените са заинтригувани от неотдавнашното нарастване на космическите лъчи, въздействащи на сондата, която от десетилетия прави снимки на Земята и други планети в слънчевата система. "Последните данни от "Вояджър 1" показват, че ние явно сме в нова област, където нещата се променят бързо", съобщи Ед Стоун, създател на проекта Вояджър в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
"Това е много вълнуващо. Приближаваме последната граница на Слънчевата система", допълва той. Космическите лъчи, които са високоенергийни частици, ускорявани приблизително със скоростта на светлината от отдалечени супернови и черни дупки, бомбардирали космическия кораб с по-голяма честота", отбелязва НАСА.
Галактическите космически лъчи, на които се натъквал "Вояджър 1", нараснали с около 25% от януари 2009 г. до януари 2012 г. "Неотдавна станахме свидетели на много бърза ескалация в тази част на енергийния спектър. От 7 май 2012 г. насам въздействието на космическите лъчи нарастваше с 5% на седмица и с 9% на месец", каза още Стоун.
Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Преди време учените съобщиха, че "Вояджър 1" може да напусне Слънчевата система и да навлезе в междузвездно пространство между края на влиянието на слънцето и следващата звездна система. Те уточниха, че това може да се случи в идните две години. НАСА определи "Вояджър 1" и неговия спътник "Вояджър 2", който сега се намира на повече от 14,7 милиона километра от слънцето, като "двамата най-активни представители на човечеството и на желанието му да изследва".
Заедно с "Вояджър 1" пътува златна плоча, в която е включена и песента на Валя Балканска "Излел е Дельо Хайдутин".
Още: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените
Редактор: Сияна Любомирова