В средата на януари американската компания Firefly Aerospace ще изпрати космически апарат до Луната с надеждата да повтори успеха на една от сестринските си компании, която миналата година успя да приземи там първия американски космически апарат от повече от 50 години насам. Мисията, наречена „Призрачни ездачи в небето“, се осъществява от тази частна компания по поръчка на американската космическа агенция НАСА. Тя трябва да излети на 15 януари в 01:11 ч. местно време от космическия център „Кенеди“ на източното крайбрежие на САЩ, обявиха НАСА и Firefly Aerospace от Тексас, цитирани от АФП и БГНЕС.
Още: Земята откраднала Луната от преминаваща двойна система?
Целта му е да депозира „10 научни инструмента на НАСА“ на лунната повърхност, за да „задълбочи познанията ни за Луната и да се подготви за бъдещи човешки мисии“, се допълва в съобщението. Преди няколко години американската космическа агенция реши да възложи на частни компании, сред които и Firefly Aerospace, задачата да изпратят оборудване и технологии на Луната - програма, наречена CLPS, предназначена да намали разходите за мисиите.
Лети с ракета на Мъск
Снимка Getty Images
Още: Китай ще строи база на Луната, използвайки лунна почва
Наречен Blue Ghost, космическият апарат, разработен от тексаската компания, ще бъде изпратен в космоса с ракета Falcon 9 от компанията на милиардера Илон Мъск - SpaceX. След изстрелването високият 2 м и широк 3,5 м апарат ще прекара около 45 дни в транзит към Луната. По време на това пътуване, казва компанията, ще бъдат извършени различни проверки на космическия кораб. След това космическият кораб ще се опита да се приземи на лунната повърхност.
Той ще остане там около 14 дни, за да проведе експерименти. Освен това ще заснеме „изображения на лунния залез“, съобщава Firefly Aerospace. През 2021 г. компанията получи договор на стойност 93 млн. долара за изпълнението на тази мисия. Това е третата мисия в рамките на програмата CLPS на НАСА.
Още: Как изглеждат Земята и Космосът от Луната: Разказ на Нийл Армстронг (ВИДЕО)
Първата не успя да достигне до Луната, а втората успя през февруари 2024 г. Поради повреда в навигационната си система обаче той се приближи твърде бързо до лунната повърхност по време на спускането си и счупи поне един от шестте си крака.