Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сондата Dawn намери загадъчни петна и в други кратери на Церера

13 януари 2016, 11:47 часа • 9256 прочитания

НАСА е публикувала последните снимки, получени от сондата Dawn от най-ниска орбита – 380 км над повърхността на Церера, на които може да се видят нови детайли в структурата на загадъчните бели петна в кратера Окатор и техни "събратя" в редица други кратери.

В първите дни на декември сондата Dawn завърши последният цикъл на снижаване, по време на което се спусна до 385 км над повърхността на Церера.

Това снижаване, както се надяват учените, ще помогне да се разреши една от главните тайни на Церера – какво представляват белите петна на нейната повърхност, открити в кратера Окатор още през март 2015 година.

Сега учените са на склонни да смятат, че те са следи от изригване на екзотични солени вулкани, но наблюденията на съседните кратери, където също има блестящи породи, са установили, че те може да са образувани от лед или други ярки минерали.

Поради тази причина Dawn е прекарал значително време, снимайки Окатор и редица други кратери. Една от най-интересните снимки е на кратера Купало с диаметър 26 километра, в който също има бели петна, подобни на петната в кратера Окатор.

Сега учените изучават спектъра на тези петна и техни снимки в опит да разберат дали са се образували по подобен начин.

Този кратер, съдейки по гладката структура на неговото дъно, се е формирал съвсем скоро, което го прави един от най-привлекателните обекти за изучаване от геологията на Церера.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес