Изхвърляне на коронална маса (CME) удари магнитното поле на Земята на 17 август. Това може да е първата от няколко атаки на CME в следващите дни, съобщава ресурсът SpaceWeather.com, който се занимава с наблюдаване на слънчевата активност. Според прогнозите на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) техният съвкупен ефект може да причини силни геомагнитни бури от клас G3, особено на 18 – 19 август.
ОЩЕ: "Тъмна плазма" от Слънцето носи магнитна буря на 17 и 18 август
По време на такива бури полярните сияния могат да се спуснат в САЩ чак до 50 градуса ширина и да бъдат наблюдавани с невъоръжено око, а камери с чувствителни настройки могат да записват полярни сияния дори по на юг. Тази новина е добра за ловците на северното сияние, тя обаче няма да зарадва метеочувствителните хора и хората със сърдечни и хронични заболявания, които в такова „космическо време“ трябва да вземат допълнителни предпазни мерки.
В продължение на няколко дни на Слънцето се случиха поредица от изригвания с различна мощност. В резултат на това огромен поток слънчева плазма се втурна към Земята. Още днес е регистрирана магнитна буря от ниво G1, а прогнозата за 18 август е за силна геомагнитна буря, което създава предпоставки за проблеми в енергийните, радиокомуникационните и GPS системите.
ОЩЕ: Лудото космическо време сваля спътници от орбита. МКС също е изложена на риск
The first in a succession of SIX #solarstorms is hitting Earth now! NASA/CCMC's Mary Aronne got this run spot on (see graphic). NOAA/SWPC has the other five hitting in machine-gun fashion starting on the 18th. Magnetic field is northward thus far but expect #aurora to build soon! pic.twitter.com/Q7i1nyuLY5
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) August 17, 2022
Поредицата от изригвания на Слънцето, които предизвикаха изхвърляне на коронална маса, започнаха в неделя, 14 август, но във вторник, 16 август, рано сутринта учените от Националната администрация за океански и атмосферни изследвания на САЩ са регистрирали изригване от клас M5 на Слънцето от петно с названието AR3078. В резултат на това към Земята се отправи втори огромен поток от слънчеви частици. Най-интересното е, че учените са регистрирали факт на "космически канибализъм".
The next FIVE machine-gun #solarstorms to hit begins on the 18th according to NOAA/SWPC predictions. Expect sporadic #aurora down to mid-latitudes through August 20. Disruptions to amateur #radio expected on Earth's nightside. #GPS reception issues at dawn, dusk & near aurora. https://t.co/xaUUVZcBrG pic.twitter.com/34Z0cl5SAZ
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) August 17, 2022
Вторият плазмен поток по пътя си погълнал предишния, изстрелян два дни преди това. В резултат в четвъртък, 18 август, до нашата планета ще достигне по-мощен поток, а предварителната прогноза на NOAA е за геомагнитна буря от клас G3, която според класификацията на агенцията се смята за силна.
Но, изглежда, и това не е всичко. Късно вечерта във вторник, 16 август, учените са регистрирали още 4 изригвания от клас M и 13 изригвания от клас C. Отново Слънцето е запратило поток от слънчеви частици в нашата посока. Той ще достигне Земята на 19 август, а предварителната прогноза на учените е за геомагнитна буря от ниво G2.
Actualno.com препоръчва на метеочувствителните хора да следят директно сайта на NOAA и особено SpaceWeather.com, който актуализира геомагнитната обстановка в реално време. Понякога прогнозите са за силна магнитна буря, а в самия ден се оказва, че тя е слаба или изобщо е подминала Земята. Но има и обратни случаи – геомагнитните бури понякога изненадват и самите учени.
Съветите за метеочувствителните хора можете да намерите ТУК.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Когато Слънцето се ядоса. Най-лошите слънчеви изригвания в историята