Астрономите са открили още една планета джудже в Слънчевата система.
Небесното тяло 2015 KH162 се намира на 9,3 млрд. километра от Слънцето, което е два пъти по-далече от Плутон. Откритието е дело на астрономите Чад Трохильо, Скот Шепърд и Дейвид Толен, съобщава НАСА.
За последните години Трухильо, Шепърд и техните колеги са открили няколко малки планети, разположени зад орбитата на Плутон и имат косвен принос за откриването на станалата прочута Планета Х – предполагаем газов гигант, разположен 274 път по-далече от Слънцето в сравнение със Земята.
Диаметърът на планетата джудже е между 400-800 километра и тя извършва едно пълно завъртане около Слънцето за около 489 години.
За първи път 2015 KH162 е забелязана през май 2015 година в съзвездие Змия с помощта на телескопа Кек, разположен на Хаваите. Няколко месеца били необходими на астрономите за уточняване на получените данни и потвърждаване на откритието.
Определението "планета", според стандартите на Международния астрономически съюз, се прилага само за небесни тела в Слънчевата система. Според него за планета се смята кръгло масивно тяло, което очиства своята орбита от голямото количество по-малки тела.
Международният астрономически съюз признава съществуването на пет планети джуджета. Една от тях (Церера) се намира в Астероидния пойс между орбитите на Марс и Юпитер, а останалите (Плутон, Ерида, Макемаке и Хаумеа) са зад орбитата на Нептун, в така наречения пояс на Кайпер. За най-голям от всички се смята Плутон.