Директни наблюдения от космически телескоп на НАСА дадоха възможност на учени за пръв път да видят повърхността на подобна на Земята планета в съседна слънчева система, информира БГНЕС, позовавайки се на Euronews.
Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Планетата, позната на астрономите като LHS 3844b, е една от над 4000 открити досега екзопланети - небесни тела, които се въртят около звезда, подобно на планетите в Слънчевата система. Тя няма атмосфера и повърхността ѝ прилича на тази на Луната, като вероятно е покрита с тъмни, вулканични скали.
LHS 3844b е около 1,3 пъти по-голяма от Земята и се върти в близка орбита около звезда от типа червено джудже. Липсата на атмосфера вероятно е заради силната радиация, излъчвана от звездата в слънчевата система на планетата. Тази звезда е червено джудже, което макар и слабо като светене по стандартите на Вселената, излъчва големи количества ултравиолетова светлина.
Проучването на LHS 3844b, което е публикувано в списание Nature, вероятно ще поднови дебатите дали хората трябва да търсят обитаеми планети, подобни на Земята в системи с червени джуджета, каквито са 75 процента от звездите в нашата галактика Млечен път или трябва да съсредоточат търсенето си около по-рядко срещаните, по-големи, ярки и горещи звезди като нашето Слънце.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива