Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новият шеф на Роскосмос нарече МКС опасен и износен космически обект

05 септември 2022, 21:43 часа • 4352 прочитания

Международната космическа станция е станала опасна и негодна за използване. Това заяви ръководителят на руската космическа агенция Юрий Борисов. Изявлението беше направено на фона на другото – че Русия се готви да напусне МКС и се опитва да създаде собствена космическа станция, пише Futurism.

Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Според Юрий Борисов МКС вече е превишила всички гаранционни срокове на експлоатация и оборудването на станцията започва да излиза от строя и да се появяват пукнатини.

„МКС се превръща в опасно място за астронавтите“, казва Борисов.

24-годишната орбитална станция остава една от малкото области на сътрудничество между САЩ и Русия, въпреки че отношенията между страните рязко се влошиха поради инвазията на Русия в Украйна. Големият брой западни санкции, които бяха наложени на Руската федерация, ускориха оттеглянето на страната от проекта за сътрудничество в МКС и сега Русия се готви да строи своя космическа станция някъде след 2024 г. Руската федерация вече представи проект за бъдещата си орбитална станция, но все още не се знае кога точно ще бъде създадена.

Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)

Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

Космически демарш. Какво ще загуби Русия от напускането на МКС?

Русия обяви очакваните дати, когато ще напусне МКС и това може да стане през 2025 г. или по-късно – през 2028 г., и дори през 2030 г. Макар че до този момент самата МКС определено ще бъде деактивирана и ще бъде спусната от орбита, за да потъне във водите на Тихия океан.

Според Юрий Борисов новата руска космическа станция ще обикаля около Земята по начин, който ще позволи на космонавтите да наблюдават много по-голяма част от Русия и да събират нови данни за космическата радиация.

Сега, според Борисов, Русия търси "приятелски страни", с които да си сътрудничи за руската космическа станция. Руснаците обръщат специално внимание на Китай, с който  планират също да изследват Луната и Дълбокия космос.

Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Според Борисов търсенето на нови съюзници в изследването на Космоса е свързано със западните санкции, които са унищожили перспективите за по-нататъшно сътрудничество с тези страни. Борисов обръща специално внимание на решението на Европейската космическа агенция да прекрати сътрудничеството с Руската федерация в рамките на проекта ExoMars. В този проект Европа искаше да използва руска ракета-носител, спускаем апарат и платформа за кацане, за да изпрати марсохода „Розалинд Франклин“ на Марс за търсене на извънземен живот.

ОЩЕ: ExoMars-2022 няма да полети. "Казачок" ще каца сам на Марс?

По думите на Борисов това е несправедливо решение, тъй като за подготовката на програмата от руска страна са похарчени много усилия и средства.

"Намеси се политиката и какво имаме? Не трябва да бъде така", казва шефът на Роскосмос.

Според Futurism е много трудно да симпатизираме на руската космическа агенция, чийто предишен ръководител заплаши Европа и САЩ с падането на МКС върху главите им. Трудно е да се разбере дали може да се вярва на Борисов, когато казва, че МКС е опасна и износена.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес