Нова симулация показва как се е запалила светлината във Вселената (ВИДЕО)

29 март 2022, 14:30 часа • 8151 | прочитания

Имало е време, когато нашата Вселена е била непрозрачно, лишено от светлина море от бълбукащ газ. Но когато е навършила милиард години, всичко се променило. Радиацията от първите звезди и галактики предизвикали драматични промени, позволявайки на светлината да се лее свободно. Новата симулация, наречена Тезан (Thesan) в чест на етруската богиня на зората, е позволила на учените да изследват Тъмните векове на Вселената.

Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)

Статията на изследователите е публикувана в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, а накратко за изследването разказва Science Alert.

Периодът между 50 милиона и 1 милиард години след Големия взрив се нарича Космическа зора. Това е времето, когато Вселената, каквато я познаваме днес, току-що е започнала да се събира от първичната плазма. Преди да се появят първите звезди, тя е била изпълнена с гореща, мъглива мъгла от йонизиран газ.

Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс

Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)

Веднага след като Вселената се е охладила достатъчно, протоните и електроните са започнали да се сливат в неутрални (без електрически заряд) водородни атоми. Първите звезди и галактики са започнали да се образуват около 150 милиона години след Големия взрив. Тяхната ултравиолетова светлина постепенно повторно е йонизирала неутралния водород (придала му е електрически заряд). Така целият спектър от електромагнитно лъчение можел свободно да се разпространява във Вселената. Този период се нарича Епоха на рейонизацията и почти напълно е приключил милиард години след Големия взрив.

„Можем да използваме основните уравнения на физиката и теоретичните концепции, за да моделираме случилото се в ранната Вселена“, каза астрофизикът Раул Канан от Харвард-Смитсъновия център за астрофизика (САЩ).

В Thesan е вграден нов алгоритъм за възпроизвеждане на това как светлината взаимодейства с околния газ и го рейонизира. Тези процеси са много сложни и изискват огромна изчислителна мощност. Според авторите симулацията предоставя "безпрецедентен" поглед върху това как са се образували ранните галактики и са взаимодействали с газа от ранната вселена. Тя показва постепенните промени с проникването на светлината през Вселената.

Още: Магнитна буря за неделя, 30 март 2025: Прогноза от САЩ

Още: Изключително рядка звездна експлозия ще бъде видима от Земята

„Това прилича малко на водата във формичките за лед, когато ги поставите във фризера. След известно време тя започва да замръзва около ръбовете и след това ледът бавно се разпространява. Същата ситуация е била в ранната Вселена - това беше неутрално тъмно пространство, което станало светло и йонизирано, когато светлината е започнала да излиза от първите галактики“, каза физикът Арън Смит от Института по астрофизика и космически изследвания към Масачузетския технологичен институт (САЩ).

Няма да се наложи да чакаме дълго, за да разберем колко точна е симулацията. Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ трябва да започне научна работа след няколко месеца и е проектиран отчасти да погледне към миналото, около 300 000 години след Големия взрив, когато рейонизацията е била в разгара си.

„Или нашата симулация е в съответствие с това, което телескопът ще види, което ще потвърди нашата картина на Вселената, или несъответствията ще покажат, че нашето разбиране за ранната Вселена е невярно“, казва физикът Марк Фогелсбергер от Масачузетския технологичен институт.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Млечният път е по-древен, отколкото смятаха учените

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес