Търсенето на извънземен живот все повече се насочва към световете с океани в Слънчевата система и има нови доказателства, че луната на Юпитер - Европа, трябва да бъде първото място. Според нови научни модели, подземните океани на Европа биха могли да поддържат живот, пише БГНЕС.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Екип на НАСА, стоящ зад ново изследване, е изчислил, че процеси като радиоактивен разпад или приливни сили биха могли да генерират достатъчно топлина, за да може да се получи течна вода на ледената луна, на която повърхностните температури никога не надвишават около -140 градуса по Целзий.
Резултатите бяха представени на конференцията Голдшмид и тепърва предстои проверка, но те са само най-новите в дългата редица от улики, които сочат Европа като възможно място за живот.
Не сме много сигурни каква форма може да приеме извънземният живот, ако успеем да го намерим, но океанските светове като луните на Сатурн - Европа и Енцелад, са от голям интерес за учените. Под плътните ледени обвивки се очаква да има течни океани - открити са струи водна пара. Това дава надежда, че луните могат да са дом на живот, близък до екосистемите около хидротермалните отвори тук на Земята. В студените, тъмни дълбочини на океана вулканичните отвори вкарват топлина във водите около тях. Там животът е изграден върху химически синтез, използвайки химическа енергия, а не слънчева енергия за производство на храна.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
НАСА ще започне мисия към Европа през 2024 г. Учените работят, за да разберат как тази мисия може да търси признаци за живот - и колко е вероятно да ги открие. Основната цел на проучванията на планетарните учени на НАСА е намиране откъде може да дойде водата. Изследването предполага, че тя е свързана с минерали, които са били разградени от топлината на радиоактивния разпад, приливни взаимодействия с Юпитер или комбинация от двете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
"Успяхме да моделираме състава и физичните свойства на ядрото, силикатния слой и океана. Установихме, че различните минерали губят вода и летливи вещества на различни дълбочини и температури. Ние добавихме тези летливи вещества, за които се смята, че са изгубени в ядрото, и установихме, че те съответстват на прогнозираната маса на океана в момента, което означава, че те вероятно присъстват в океана", обясни Мелуани Дасвани, учен от НАСА.
На базата на по-ранни изследвания знаем, че Европа е доста солена, което води до надежди, че нейните океани са доста подобни на тези на Земята. Симулацията на изследователите също моделира състава на океана на Европа с течение на времето и установи, че той вероятно е бил леко киселинен, както може би е бил на Земята, с високи концентрации на въглероден диоксид, сулфат и калций.
"Всъщност се смяташе, че този океан все още може да бъде доста серен, но нашите симулации, съчетани с данни от космическия телескоп Хъбъл, показващи хлорид на повърхността на Европа, предполагат, че водата най-вероятно е станала богата на хлориди. С други думи, неговият състав е по-скоро като този на океаните на Земята. Вярваме, че този океан може да бъде доста подходящ за живот", каза Мелуани Дасвани.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Следващата стъпка ще бъде проучване дали са вероятни някои от другите условия за живот. Изпускането на стълбове пара на повърхността на Европа показва, че луната е геологично активна, танцът ѝ с Юпитер и луните Йо и Ганимед причинява вътрешни напрежения, които биха могли да поддържат океана течен.
Все още не знаем дали Европа е вулканично активна, способна да произвежда хидротермални отвори, около които се струпва дълбоководния живот тук на Земята. Ако е така, тази дейност би могла да допринесе за химическата еволюция на океана на Европа.
"Европа е един от най-добрите ни шансове да намерим живот в нашата Слънчева система. Мисията на НАСА Europa Clipper ще стартира през следващите няколко години и затова нашата работа цели да се подготвим за мисията, която ще проучи обитаемостта на Европа. Нашите модели ни карат да мислим, че океаните на други луни, като съседът на Европа Ганимед и луната Титан на Сатурн, също може да са се образували от подобни процеси. Все пак трябва да разберем няколко точки, като например как течностите преминават през скалистата вътрешност на Европа", заяви Мелуани Дасвани.