Нов обект е открит отвъд Плутон – възможна древна реликва от Слънчевата система

18 юли 2025, 07:50 часа 5223 прочитания

Въпреки мощните телескопи, с които съвременните астрономи трябва да работят, далечните краища на Слънчевата система все още са загадка. В тези региони достига оскъдна слънчева светлина и има силни индикации, че там се спотайват неоткрити обекти. Обектите, които астрономите са открили в тези смътни краища, са първични, а орбитите им предполагат наличието на други неоткрити обекти. Сглобяването на всичко това е предизвикателство.

Докато някои обекти се обявяват с огнени експлозии или светлинни ивици по небето, далечните обекти на Слънчевата система не привличат много внимание. Те се разкриват с малки намеци; почти незабележимо придърпване към друг обект, почти невидим и краткотраен проблясък на светлина. И все пак тези обекти имат нещо важно да ни кажат за това как се е формирала и еволюирала нашата Слънчева система.

ОЩЕ: Озадачаващи обекти, открити далеч отвъд Плутон, разкриват нова част от Слънчевата система

Астрономите са открили намеци за девета планета в далечните краища на Слънчевата система. Тази хипотетична и неуловима Планета Девет би могла да обясни озадачаващите орбити на семейство от далечни обекти, наречени Транснептунови обекти (ТNО), пише Universe Toray.

Астрономи, работещи с японския телескоп Subaru в Хавай, откриха доказателства за нов далечен обект в Слънчевата система. Това е транснептунов обект, което означава, че обикаля около Слънцето на по-голямо средно разстояние от Нептун, най-външната планета. Но той принадлежи към важен и озадачаващ подклас обекти: седноиди. Обозначен е като 2023 KQ14, но го наричат Амонит, на името на вкаменелия главоног.

ОЩЕ: Богинята на раздора в покрайнините на Слънчевата система: какво откриха учените на Ерида

Седноидите следват по-екстремни орбити от транснептуновите обекти. Орбитите им са изключително удължени, с висок ексцентрицитет, далечни перихелии и големи полуоси. Те са кръстени на планетата джудже Седна, а новото откритие е едва четвъртият седноид, откриван някога.

Нова статия в Nature Astronomy представя откритието. То е озаглавена „Откриване и динамика на обект, подобен на Седна, с перихелий от 66 а.е.“. Водещият автор е Ин-Тунг Чен от Института по астрономия и астрофизика „Академия Киника“ в Тайпе, Тайван.

„Разбирането на орбиталната еволюция и физическите свойства на тези уникални, далечни обекти е от решаващо значение за разбирането на пълната история на Слънчевата система“, казва съавторът Д-р Фуми Йошида.

ОЩЕ: Инженери предлагат полет до Седна с нови двигатели

Амонит е открит за първи път с телескопа Subaru по време на наблюдения през март, май и август 2023 г. Само тези наблюдения не са достатъчни, за да потвърдят съществуването на бледия обект, а последващи наблюдения през юли 2024 г. с телескопа Канада-Франция-Хавай, както и търсене в архивирани данни от други обсерватории дават потвърждение. Като цяло, изследователите са проследявали орбитата на Амонит в продължение на 19 години.

NAOJ

Амонит е открит като част от наблюдателната програма FOSSIL (Формиране на външната слънчева система: Ледено наследство). Тя използва мощната HyperSuprimeCam на телескопа Subaru за измерване на популациите и субпопулациите на обектите, които населяват външната Слънчева система. Екипът на FOSSIL използва компютърни числени симулации, за да определи, че Амонит е следвал стабилна орбита в продължение на поне 4,5 милиарда години, датиращи чак от най-ранните времена на Слънчевата система. Орбитата на Амонит в момента е различна от тази на другите седноиди, но симулациите показват, че орбитите им са били сходни преди около 4,2 милиарда години.

Има странна разлика в далечните обекти на Слънчевата система, що се отнася до техните перихелии, и Амонит се намира в тази празнина. „Орбитата на Амонит не съвпада с тази на другите обекти, подобни на Седна, и запълва необяснимата досега „q-празнина“ в наблюдаваното разпределение на далечни обекти на Слънчевата система“, обясняват авторите в своята статия.

ОЩЕ: Планетата Х: Ако съществува, тя е там от много, много време

Д-р Юкун Хуанг от NAOJ, съавтор на статията, е провел симулации на орбитата на Амонит. „Фактът, че настоящата орбита на 2023 KQ14 не съвпада с тази на другите три седноида, намалява вероятността за хипотезата за Планета Девет“, казва Хуанг. „Възможно е някога в Слънчевата система да е съществувала планета, но по-късно да е била изхвърлена, причинявайки необичайните орбити, които виждаме днес.“

Нептун е единственият известен масивен обект близо до външната част на Слънчевата система, който би могъл да оформи орбитите на TNO и седноидите. Но според съавтора на изследването д-р Фуми Йошида, Амонит е извън неговия обсег.

„2023 KQ14 е открит в далечен регион, където гравитацията на Нептун има малко влияние. Наличието на обекти с удължени орбити и големи перихелии в тази област предполага, че нещо необикновено се е случило през древната епоха, когато се е образувал 2023 KQ14“, казва Йошида.

ОЩЕ: Вместо Деветата планета са открити възможни следи от планета 8.5

Мистериозната хипотетична Планета Девет. NASA

„Разбирането на орбиталната еволюция и физическите свойства на тези уникални, далечни обекти е от решаващо значение за разбирането на пълната история на Слънчевата система. В момента телескопът Subaru е сред малкото телескопи на Земята, способни да правят подобни открития. Бих се радвал, ако екипът на FOSSIL може да направи още много открития като това и да помогне за очертаването на пълна картина на историята на Слънчевата система.“

Орбитата на Амонит сега е различна от тази на другите седноиди и този факт се нуждае от обяснение. Това е доказателство, че има по-голяма сложност и разнообразие сред далечните обекти на Слънчевата система. Астрономите отдавна се чудят дали Слънчевата система е домакин на Планета Девет, която управлява орбитите на тези далечни обекти. Ако е така, тогава откритието на Амонит поставя повече ограничения върху нейната орбита и къде може да се крие. То ефективно намалява броя на скривалищата за тази хипотетична планета.

ОЩЕ: Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

„Обекти, подобни на Седна, с големи полуоси (a > 200 а.е.) и големи перихелии (q > 60 а.е.), изглежда, еволюират в стабилни орбити, които са останали до голяма степен непроменени и непроменени от гравитацията на Нептун от формирането на Слънчевата система“, обясняват изследователите в своята статия. „Не съществуват жизнеспособни механизми за прехвърляне, които да повдигнат перихелите им при сегашната конфигурация на планетите. Тяхната стабилност предполага, че е необходимо външно гравитационно влияние, отвъд това на известните в момента планети от Слънчевата система, за да се формират орбитите им.“

Астрономите са предложили много източници за това външно гравитационно влияние, включително взаимодействия с планета или звезда беглец, древни звездни взаимодействия от времето, когато Слънцето все още е било в своя рожден куп, и улавяне на обекти от други звезди с по-малка маса в ранните периоди на Слънчевата система. Но обяснението, което получава най-голямо внимание, са взаимодействията с хипотетичната Планета Девет.

Въпреки че това изследване нито потвърждава, нито оспорва съществуването на Планета Девет, то поставя допълнителни ограничения върху нейната орбита. Всъщност всеки път, когато бъде открит друг седноид, той ограничава Деветата планета. Астрономите вече знаят за четири от тях, но не знаят колко може би все още се крият там, потенциално пазени от неуловимата, хипотетична Деветата планета.

Ако Деветата планета съществува, тя има огромна зона, в която да се скрие. Някои астрономи, които са изучавали потенциалното ѝ съществуване, смятат, че тя може да е петата по големина планета в Слънчевата система. Тя би била толкова далеч, че би била изключително слаба. Въпреки това може би сме на прага на откриването ѝ, ако изобщо съществува.

Обсерваторията „Вера Рубин“ наскоро видя първата си светлина и ще започне своето десетилетно Проучване на пространството и времето (LSST). LSST ще открива преходни събития и обекти в Слънчевата система, както никой друг телескоп преди това. Той е създаден специално за намиране на трудно откриваеми обекти и дори неуловим обект като Деветата планета може да не успее да се скрие от него.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес