Недостига значителна сума да поддръжката на обсерваторията в Рожен. За да може да работи ефективно на астромическата обсерватория са нужни около 1 млн. лева на година, а получаваме около 350 хил. лева. Това каза директорът на Национална астрономическа обсерватория в Рожен д-р Никола Петров в интервю за Агенция „Фокус“.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
По думите му всеки обикновен икономист знае, че за всяко едно съоръжение, което работи и се очаква резултат от него, трябва бюджет с минимум между 10 и 15% от вложените средства за неговото построяване.
"Така че ако обсерваторията като все още една от най-големите еднократни инвестиции на БАН първоначално е струвала 10 млн. лева, това означава, че поне 1 млн. лева са необходими годишно, за да бъде тя поддържана, обновявана и реновирана и да бъде на нивото, на което се очаква да е във времето. И това е само за нейните подобрения към работата. Това обаче, разбира се, не се случва. Годишният бюджет на Института по астрономия е от порядъка на 1,2 млн. лева, като основните средства от него – над 60%, са за заплати. И така издръжката на обсерваторията за година – това означава ток, вода, електричество и поддръжка на телескопите, са от порядъка на 350 хил. лева. Но необходимостта е едно, а реалността – друго", коментира той.
Д-р Петров обясни, че тази година е получено уверение за това, че вече ще бъде финансирана европейска пътна карта по програма "Хоризонт 2020" за обновяване на вече изградени научни инфраструктури, така че те да достигнат конкурентното ниво на Западна Европа. „Ние участваме в този проект и с решение на Народното събрание финансирането е прието още през 2011 г., но досега нямаше осигурени средства. Възможно е още декември месец консорциумът да получи първото си финансиране“, каза той и уточни, че освен Института по астрономия и Националната астрономическа обсерватория, в проекта участват още катедра „Астрономия“ на Софийския университет и катедра „Астрономия“ на Шуменския университет.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)