Наблюдаваме метеорния поток Дракониди в края на седмицата

06 октомври 2023, 01:36 часа • 4722 | прочитания

Едно от първите явления, които привличат вниманието на любителите астрономи в началото на октомври, е метеорният поток Дракониди. Той е активен в дните от 6 до 10 октомври тази година.

Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)

"Максимумът на Дракониди за 2023 г. ще бъде на 9 октомври около 10 ч. българско време", каза Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия при БАН, цитиран от Нова телевизия.

Още: Мистериозните проблясъци на Венера може да не са мълнии

Маркишки съветва любителите астрономи, които желаят да наблюдават явлението, да изберат последните часове на нощта на 8 срещу 9 октомври.
"Това е най-близкото време на тъмнина от денонощието, а за нашите географски дължини максимумът на метеорния поток е през деня. Наблюдения ще са възможни до около 06:15 ч. сутринта на 9 октомври", каза Маркишки.

Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс

Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)

Още: Голям метеорит се разби в югоизточната част на Турция (ВИДЕО)

Последните случаи, когато Дракониди показаха висока активност, бяха през 2011 и 2012 г. Обичайната активност на Дракониди по време на максимума е около 5 - 10 бавни оранжеви метеора за час. Цветът на метеорите е свързан със сравнително ниската им температура благодарение на ниската скорост при навлизането им в земната атмосфера - около 21 километра в час, поясни специалистът.

Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ

Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога

Още: БАН каза с каква скорост се е движил метеоритът над България (ВИДЕО)

"На 14 октомври ще бъде третото за тази година затъмнение - пръстеновидно слънчево", каза Маркишки. То ще бъде видимо като частично от Северна Америка, Централна и Южна Америка. Пръстеновидно затъмнение ще се наблюдава от западната част на САЩ, Централна Америка, Колумбия и Бразилия. От България явлението няма да може да се види.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес