Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Мъртво петно" на Слънцето изригна право към Земята. Очаква се магнитна буря

13 април 2022, 08:15 часа • 43766 прочитания

Мощно изхвърляне на слънчев материал след изригване на Слънцето на 11 април лети в посока на Земята.

Както отбелязва ScienceAlert, изригването пристига с „любезното съдействие“ на мъртво слънчево петно, наречено AR2987. Изригването е освободило много енергия под формата на радиация, което е довело до изхвърляне на коронална маса. Това може да предизвика по-интензивно северно сияние в атмосферата на Земята. Материалът от тази коронална маса вероятно ще засегне Земята на 14 април, според SpaceWeather.

Слънчевите петна са тъмни области на повърхността на Слънцето. Те се причиняват от интензивен магнитен поток от вътрешността на звездата. Тези петна са временни и могат да траят от часове до месеци.

Според Филип Джъдж от Националния център за атмосферни изследвания на САЩ (NCAR) наименованието "мъртво петно" е по-скоро поетично, отколкото научно. Конвекцията на Слънцето разкъсва тези петна и те с течение на времето отслабват. Но понякога слънчевите петна могат да се „рестартират“ по-късно (дни, седмици) в същия регион.

Именно такова „мъртво петно“ - AR2987 – е произвело слънчево изригване от клас C на 11 април. Такива изригвания се появяват доста често и рядко имат пряко въздействие върху Земята. Смята се, че изхвърлянето на коронална маса по време на такива изригвания е бавно и слабо.

Но този път е имало мощно изхвърляне на плазма, която лети със скорост от милиони километри в час към нашата планета. Когато има мощни изхвърляния на коронална маса, потокът от слънчеви частици причинява по-ярки и по-обширни сияния на полюсите на Земята. Учените смятат, че това слънчево изригване ще стане причина и за геомагнитна буря от клас G2 на Земята на 14 април.

Бурите от този клас са способни да доведат до смущения в сателитите и енергийните системи на планетата. Хората със здравословни проблеми, както и тези с метеочувствителност в такива дни е добре да вземат допълнителни мерки. За кого е опасна и какво да правите при магнитна буря вижте тук.

Според учени от Кралската обсерватория на Белгия тази слънчева активност е нормална, тъй като нашата звезда се приближава до своя пик на активност от поредния 11-годишен слънчев цикъл. По време на този цикъл Слънцето има периоди на спокойствие и периоди на повишена активност, както сега.

Сега Слънцето се намира в 25-ия си цикъл, като се брои от началото на наблюденията на нашата звезда, започнали през далечната 1755 година. Слънчевите петна ще се появяват по-често, ще има повече изригвания и всичко това ще продължи до 2025 г., когато активността на нашата звезда ще достигне своя пик.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес