Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мощни залпове от Слънцето носят силна магнитна буря на Земята

30 ноември 2023, 07:50 часа • 22404 прочитания

Три, може би четири коронални изхвърляния на маса (CME) се насочват към Земята след поредица изригвания на Слънцето тази седмица. Очаква се те да достигнат Земята на 30 ноември и 1 декември. Най-голямото от тях е изхвърлено на 28 ноември и може да помете някои от по-ранните и по-малки, образувайки СМЕ канибал, способен да предизвика силни геомагнитни бури от клас G3 с полярни сияния на средните ширини.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Изригването от 28 ноември е класифицирано като клас M9.82 и е малко по-малко от най-високия клас на мощност X. Изригванията от тип X са много редки и още по-рядко са насочени към Земята.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Изригването на 28 ноември е било придружено от мощно изхвърляне на коронална маса и „изстрелът“ е полетял директно към Земята. На заредените слънчеви частици са необходими 2-3 дни, за да достигнат до нашата планета. Сега обаче Слънцето е много активно – предишни коронални изхвърляния, които донесоха красиво полярно сияние дори по нашите географски ширини, буквално разчистиха пътя за нови.

Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление

Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно

Нова геомагнитна буря на Земята се очаква от 30 ноември до 2 декември, като най-ранната прогноза е най-вероятна. За 30 ноември се предвижда магнитна буря с мощност G3 – G4 (най-мощната е G5), като засега Националната администрация за атмосферни и морски изследвания (NOAA) на САЩ прогнозира магнитна буря от ниво G3 за 1 декември.

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Възможни са проблеми с комуникациите и GPS сателитите, но ловците на полярното сияние ще имат повод за радост – ако времето е хубаво, явлението може да се наблюдава на по-ниски географски ширини.

 

В последно време Слънцето увеличава своята активност, която следва 11-годишен цикъл. Сегашният цикъл обаче изненадва учените – той е един от най-мощните в цялата история на наблюденията. Пикът на слънчевата активност беше прогнозиран през 2025 г., но всичко върви натам, че Слънцето ще го достигне година по-рано.

Изследователи от индийския Център за върхови постижения в космическите науки откриха нова връзка между магнитното поле на Слънцето и цикъла на слънчевите петна, което ще помогне да се предвиди кога слънчевата активност ще достигне своя пик. Новото изследване е публикувано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Анализът показва, че слънчевият максимум най-вероятно ще се случи от януари до септември 2024 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес