Мощна вълна космическа светлина с рекордна енергия, достигнала Земята миналата година в края на продължило близо два милиарда светлинни години пътешествие в космоса, е повлияла върху горните слоеве на атмосферата по безпрецедентен начин, установи изследване, цитирано от АФП.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
На 9 октомври 2022 г. астрономи засичат гигантски изблик на гама лъчи, най-интензивната форма на електромагнитна радиация. Този изблик, наречен BOAT (от "Brightest Of All Time" - най-яркият за всички времена), е с източник на разстояние около два милиарда светлинни години и озарява телескопите само за седем минути, но оставя видима светлинна следа, наблюдавана от любители в продължение на седем часа. Мощната светлинна експлозия активира детекторите за светкавици в Индия и включва инструменти, използвани за изследване на слънчеви бури, пише БТА.
Още: Учени разработиха симулация на атмосферата на Марс
Учените бързо успяват да установят въздействието на светлинната експлозия върху дълговълновите радиокомуникации в ниската част на йоносферата, на височина между 60 и 350 километра.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Италиански и китайски изследователи продължават да анализират този феномен и наблюдават за пръв път, че той е засегнал и горните слоеве на йоносферата. Разположени на 350-950 километра над земната повърхност, до ръба на космоса, в тези слоеве слънчевата радиация се трансформира в заредени частици, които създават голямо електрическо поле.
Още: Лунен камък разкри истинската възраст на естествения спътник на Земята
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
От около двадесет години експерти обсъждат дали е възможно изблици на гама-лъчи да влияят върху горните слоеве на йоносферата, каза за АФП Мирко Пиерсанти, ръководител на изследването, публикувано в "Нейчър комюникейшънс". "Мисля, че най-сетне отговорихме на този въпрос", каза изследователят от университета на Акуила, Италия.
За щастие на изследователите италианско-китайски спътник с детектор за електрически полета се намирал точно в зоната, озарена от изблика на гама-лъчи, на 500 километра над Земята. Открихме в електрическото поле форма, която не е наблюдавана никога досега, каза ученият. "Невероятно е, можем да наблюдаваме неща, които се случват в далечния космос, но засягат и Земята", каза в прессъобщение Ерик Кулкерс, експерт по гама лъчи в Европейската космическа агенция.
Още: Наблюдаваме метеорния поток Дракониди в края на седмицата
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Откритието би могло да помогне да се разберат потенциалните заплахи от бъдещи изблици на гама лъчение. Най-лошият сценарий би бил подобна мощна експлозия да настъпи в нашата галактика Млечен път. Тя би имала енергията "напълно да заличи" озоновия слой на Земята, каза Марко Пиерсанти.
Още: Как космонавтите мият косата си в Космоса и успяват ли изобщо? (ВИДЕО)