Инженерите не са се нуждаели от създаването на Международната космическа станция (МКС), чиято поява е било политическо решение, разказва за SpaceNews Уилям Бианко, професор от университета в Индиана в Блумингтън.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
„Сътрудничеството е било привлекателно за администрацията на Клинтън като демонстрация на по-тесни връзки с Русия и начин да накараме руските инженери да създават космически технологии, а не ракети и ядрени оръжия за страни от третия свят и терористи“, твърди авторът.
По думите му „нито един от експериментите на станцията не е довел до трансформационни открития, технологии или продукти“. „Дори днес сводките на НАСА за работата на станцията подчертават броя на експериментите и часовете на екипажа, а не стойността на откритията, направени от астронавтите-изследователи“, пише авторът.
Според Бианко „рекламата на МКС като процъфтяващо международно партньорство винаги е била преувеличена“, тъй като по-специално след завършването на американския сегмент на станцията астронавтите са започнали да живеят независимо от космонавтите, занимавайки се със своите дела.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
"Или магарето ще умре, или МКС ще умре от естествена смърт": Рогозин получи отговор за санкциите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
„Американските и руските диспечери също се научиха да стоят далеч един от друг, тъй като обсъждането дори на най-простите въпроси често води до продължителни конфликти“, пише авторът, припомняйки разногласията на страните относно перспективите за „протеклия“ модул „Звезда“.
Авторът заключава, че „вместо да демонстрира ползите от партньорството, опитът на МКС показва как успехът в съвместните усилия често изисква минимизиране на възможностите за съвместна работа или – в случай на аварийна ситуация с разхерметизиране – мълчаливо позволяване на екипажите на станцията да предприемат свои собствени мерки“.
Според Бианко инвазията на Русия в Украйна е създала екзистенциална криза за НАСА. „Когато аргументите за международно сътрудничество са свалени от масата, НАСА трябва да отговори на основния въпрос, на който винаги се е опитвала да отговори: защо изобщо имаме космическа станция в околоземна орбита?“, пише авторът.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
ВИЖТЕ ОЩЕ: Рогозин обмисля отделяне на руския сегмент от МКС, за да лети над "гъмжащите страсти"