Комета, която не е била виждана от Земята, откакто неандерталците са били живи, се появи отново в небето, а астрономите твърдят, че може да бъде видима с просто око. Кометата C/2023 A3 е открита от астрономите в началото на миналата година и се смята, че обикаля около Слънцето на всеки 80 000 години по силно удължен път, пише "Гардиън", цитиран от .
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Според д-р Грегъри Браун - астроном в Кралската обсерватория в Гринуич, кометата е възникнала в облака на Оорт, който се намира отвъд орбитата на Нептун. „Това е огромната, приблизително сферична област около Слънцето, в която има ледени остатъци от формирането на Слънчевата система", обясни той, цитиран от 24 часа.
Още: Комета от "Междузвездни войни" ще се взриви по време на следващото пълно слънчево затъмнение
Кометата направи най-близкото си приближаване до Слънцето в края на миналия месец. Очаква се тя да премине близко до Земята между 9 и 13 октомври. „Кометите, които се виждат с просто око, са достатъчно редки, а тази има потенциала да бъде сред най-ярките, които сме виждали през последните няколко десетилетия", каза д-р Браун.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Мистериозна комета се приближава към Земята
Според учените най-добрият шанс да се види кометата е след залез, гледайки на запад към съзвездието Буут В резултат на това от 13 октомври Браун заяви, че най-добрият шанс да се види кометата е късно вечер, след залез слънце, гледайки на запад към съзвездието Воловар. Кометата вероятно ще изглежда като петно в небето с невъоръжено око, въпреки че опашката ѝ би трябвало да се вижда с бинокъл или малък телескоп.
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно