Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гигантски облак от слънчева плазма връхлита Земята, чакат ни два дни магнитни бури

01 февруари 2022, 16:09 часа • 4729 прочитания

Американските експерти прогнозираха геомагнитна буря на 2-3 февруари поради пристигането на коронално изхвърляне на маса (CME) - гигантски облак от слънчева плазма, генериран от слънчево изригване на 29 януари. Това се съобщава на сайта на Американския център за космически данни.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Учените отбелязват, че слънчевото изригване принадлежи към клас M1, тоест може да причини краткотрайни сривове в радиокомуникациите в полярните райони на Земята, както и смущения във функционирането на спътниците.

Изригването е свързано с асиметрично изхвърляне на коронална маса, която се движи към Земята със скорост от 662 километра в секунда. На 2 февруари се очаква изхвърлянето да предизвика умерена геомагнитна буря (ниво G2), която ще бъде придружена от полярни сияния в ниските географски ширини. На 3 февруари силата на геомагнитната буря ще намалее до слабо ниво (G1).

Известно е, че на всеки 25 години се случват опасни геомагнитни бури, причинени от слънчева активност и способни да повредят електронното оборудване. По-малко тежки, но все пак опасни бури се случват на всеки три години. Има общо пет нива на опасност, като G5 е най-екстремното и способно да наруши системите за електроснабдяване.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Когато главата те боли от времето

Връхлитащата Земята вълна от слънчева плазма може да доведе до влошаване на самочувствието при някои хора и да повлияе на риска от сърдечен удар при хората със сърдечносъдови заболявания, казва Тамара Бреус, доктор на физико-математическите науки, водещ изследовател в лабораторията за космическо време на Института за космически изследвания на Руската академия на науките, пред Lenta.ru.

Според учения такива явления често се случват през февруари и март. Заради тях метеочувствителните хора може да имат по-силно главоболие или неочаквано чувство на умора, а при метеопатите с не особено добра опорно-двигателна система може да се наблюдават лошо самочувствие, слабост и болки в ставите.

„Понякога при много болни хора, които имат проблеми със сърдечносъдовата система, може да има сериозно влошаване до сърдечен удар“, добавя Бреус, говорейки за опасността от гигантския облак от слънчева плазма, летящ към Земята.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Тя отбелязва, че няма отделно медицинско средство срещу такива явления, следователно най-често хората с проблеми със сърдечносъдовата система просто увеличават количеството лекарства, които приемат.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес