Международен изолационен експеримент по имитиране на полет и кацане на луната - SIRIUS-21 - е стартирал в Москва в четвъртък, съобщава РИА Новости.
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
В условното пътешествие до нашия естествен спътник са се отправили шестима души: инструкторът от Центъра за подготовка на космонавти Олег Блинов, хирургът Виктория Кириченко, бившата стюардеса на авиокомпанията Nordwind Екатерина Кирякина, бакалавърът по руски език и литература Уилям Браун, представителят на командването на космически системи на САЩ Ашли Ковалски и космонавтът изпитател от ОАЕ Салех Омар Ал Амери.
Предстои им да живеят заедно 240 дни в имитатор на космически кораб – наземен изпитателен комплекс в Москва. Задачата на „екипажа“ ще бъде моделирането на полет, кацане върху Луната и работа върху нейната повърхност.
Русия ще осъществи пилотиран полет до Луната през 2028 година
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Командирът на „експедицията“ Олег Блинов разказва, че участниците са взели със себе си емблемата на основния и дублиращия екипаж, на която са изобразени звездата Сириус и Луната, скафандри и ръкавици, знамената на страните участнички в експеримента и имената на 12 души, преминали през предварителен подбор.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога
Както разказват участниците, в свободното си време те ще четат книги и ще се обучават взаимно на своите национални езици.
Мениджърът на проекта SIRIUS Марк Белаковски пояснява, че всеки участник може да напусне проекта без обяснения, но за почти 60-годишната история на провеждането на подобни проекти такива случаи не е имало.
Проектът SIRIUS (Scientific International Research In Unique Terrestrial Station) се провежда съвместно от Института по биомедицински проблеми и НАСА в сътрудничество с космическите агенции на Русия, Европейската космическа агенция, ОАЕ, предприятия от космическия отрасъл с участието на специалисти от Русия, САЩ, Германия, Франция, Италия, Белгия, Япония, Канада и други страни.
Още: Магнитна буря за неделя, 30 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Изключително рядка звездна експлозия ще бъде видима от Земята
Японски милиардер си търси спътница за полет до Луната
SIRIUS включва редица изолационни експерименти. Вече са провеждани експерименти с продължителност 17 часа – през ноември 2017 година, и четири месеца – през 2018-2019 година. До 2028 година се планира провеждането на три годишни експеримента. Първият от тях ще бъде през 2022-2023 година.