Космическият апарат на НАСА "Юнона" е известен с прекрасните си снимки на Юпитер, но този път е успял да запише звук от преминаването си покрай Ганимед, спътник на планетата гигант.
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Звукът не се разпространява в Космоса, но има магнитно поле, сигналите от което може да се преобразуват в звук. В краткото аудио от Юнона можете да чуете странни и уникални космически звуци, създадени въз основа на данните, събрани от уреда Juno Waves. Неговата задача е да измерва напрегнатостта на магнитното поле на Юпитер – неговата магнитосфера.
Тези данни позволяват да се разбере как магнитосферата взаимодейства с газовете в атмосферата на планетата гигант. Juno Waves е събрал данни от електрическите и магнитните вълни по време на прелитането си покрай Ганимед, които впоследствие били преобразувани в сигнали от звуковия диапазон.
„Този саундтрак е достатъчно див, за да се почувствате така, сякаш сте на борда на "Юнона", докато плава покрай Ганимед за първи път от повече от две десетилетия - казва главният изследовател от проекта "Юнона" Скот Болтън. - Ако слушате внимателно, можете да чуете рязката промяна към по-високи честоти около средата на записа, което представлява влизане в друга област в магнитосферата на Ганимед."
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Данните са били събрани по време на последното прелитане на "Юнона" покрай Ганимед през юни 2021 г. Тогава апаратът преминал на около 1000 километра от спътника на газовия гигант. Ганимед е покрит основно от ледове и се явява най-големият спътник на планета в Слънчевата система, както и единствената луна с магнитно поле.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога
Смята се, че под ледената му обвивка се намира океан със солена вода, което го прави перспективен обект за търсене на извънземен живот. Изследователите все още работят над данните, получени по време на прелитането на космическия апарат покрай Ганимед и планират да проведат анализ, за да разберат повече за електрическите и магнитните полета около Юпитер и неговия спътник.