НАСА планира да създаде нов „влекач“, който да помогне за спускането на Международната космическа станция и потапянето ѝ в Тихия океан след няколко години. Засега съвременният план за спускане на МКС от Космоса предполага, че товарните кораби „Прогрес“ на Руската федерация ще помогнат за това. Но НАСА иска да се отърве от зависимостта от Русия, не на последно място заради неотдавнашните аварии на руски космически кораби, пише Space.com.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Според плана на НАСА Международната космическа станция трябва да спре работата си в орбита към 2030 г. След това трябва да се извърши нейното контролирано спускане в земната атмосфера, последвано от потапяне във водите на Тихия океан. Сега се предполага, че това ще стане с помощта на товарни космически кораби на Руската федерация. Но американците се стремят да се отърват от руската зависимост по този въпрос и планират да създадат свой нов космически кораб, който ще служи като буксир за МКС.
За финансовата 2024 г., която започва на 1 октомври 2023 г. и завършва на 30 септември следващата година, НАСА планира да получи повече от 27 милиарда долара. От тях 180 милиона долара трябва да отидат за създаването на нов влекач, който ще може да изпълнява други функции преди края на работата на МКС.
Според Кейти Людерс, ръководител на програмата за пилотирани космически полети на НАСА, общата цена на този проект може да достигне 1 милиард долара, въпреки че има възможност за намаляване на разходите. Людерс смята, че САЩ трябва да имат резервен вариант за безопасно спускане на МКС от орбита поради някои непредвидени ситуации, случили се вече на МКС.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Според Space.com Людерс най-вероятно има предвид неотдавнашните аварии на руски космически кораби. По-специално става дума за аварията на космическия кораб „Союз“ през декември 2022 г. и аварията на космическия кораб „Прогрес“ през февруари тази година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Друг стимул за създаването на нов влекач за НАСА може да са изявленията на Русия, че планира да се оттегли от сътрудничеството по орбиталната станция след 2024 г. Руската федерация иска да построи собствена орбитална станция. Също така решението на НАСА може да е повлияно и от все още напрегнатите отношения между САЩ И Русия заради войната в Украйна.
Засега сътрудничеството между страните на МКС продължава и наскоро руски космонавт се отправи в орбита на американски космически кораб заедно с още трима членове на екипажа на станцията, а рускинята Анна Кикина се върна на Земята заедно с трима други астронавти.
НАСА също така планира да отдели 30 милиона долара от бюджета си за подкрепа на европейската мисия ExoMars до Червената планета. Миналата есен най-новият марсоход трябваше да се отправи към Марс на руска космическа ракета, а за спускане на планетата трябваше да се използва руската платформа „Казачок“.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Но поради войната в Украйна Европейската космическа агенция прекрати договора с Русия и сега мисията ExoMars няма да стартира преди 2028 г. За последната година Русия се озова извън борда на много космически изследвания.
НАСА също така обяви, че планира да похарчи повече от 8 милиарда долара за изпълнение на своята програма „Артемида“ (Artemis). Тези пари ще бъдат използвани за изстрелване на пилотиран космически кораб до Луната през ноември 2024 г. като част от мисията „Артемида 2“, както и за кацане на астронавти на Луната за първи път от 1972 г. през декември 2025 г.
Следващата фаза от лунната програма на НАСА – „Артемида 4“, включва създаването на първата космическа станция в орбита около Луната, наречена Gateway. Първоначално НАСА планираше изграждането ѝ през 2027 г., но сега стана известно, че този проект е отложен за 2028 г.