Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Астрономи създадоха огромна карта – от Земята до самия край на Вселената (ВИДЕО)

21 ноември 2022, 07:50 часа • 18355 прочитания

Астрономи от университета Джон Хопкинс създадоха интерактивна карта на Вселената, на която са отбелязани позицията и цвета на 200 000 галактики, простиращи се от нашата собствена галактика Млечен път до самия край на наблюдаваната Вселена. Картата е базирана на две десетилетия наблюдения от Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Работата е предназначена да помогне на обикновените хора да разберат вселенските мащаби на света, в който живеем. Сега красотата, която преди беше достъпна само за учените, може да бъде видяна от всеки жител на нашата планета.

Работата по проекта SDSS е много по-широка от представената карта. В крайна сметка от наблюденията ще бъде създаден звезден атлас, включващ безброй звезди в различни мащаби. Създадена от астрономите Брис Менар и Никита Щаркман, картата е интересна с това, че започва от нашата галактика и завършва на ръба на Вселената – граница, която е обозначена от космическия микровълнов фон. Вселената съществува отвъд този край, но светлината от нея все още не е достигнала до нас.

За визуализация учените са избрали само един сегмент от 10 градуса от наблюдаваната от нас Вселена. Но той вече дава представа за мащаба и запълването на пространството със звезди и галактики на разстояние до 13,7 милиарда светлинни години.

Всяка точка на картата е галактика, а всяка от тях съдържа милиарди звезди и други обекти. Цветовете помагат в ориентирането в картата на галактиките. По-близо до нас бледосините галактики са спирални галактики, разположени на разстояние около 2 милиарда светлинни години от Земята. След това галактиките започват да пожълтяват, защото на това разстояние можем да видим предимно ярки елиптични галактики (но това не означава, че там няма други).

На разстояние от 4 до 8 милиарда светлинни години картата става червена. Това все още са елиптични галактики, но светлината от тях отива в червената област на спектъра поради ефекта на разширяващата се Вселена (ние се отдалечаваме от тези галактики). Но след това картата отново става синя. В тази област вече не различаваме галактики, а виждаме квазари, които излъчват светлина главно във видимия син диапазон.

След това квазарите стават червени, което се дължи отново на ефекта на разширението на Вселената. Накрая, след милиарди години пълен мрак, наблюденията попадат в микровълновия фон. По-надалече земните устройства не могат да проникнат. Светлината отвъд тази граница все още не е достигнала до нас (в по-широк смисъл – електромагнитното лъчение).

„Астрофизиците по света анализират тези данни от години, което е довело до появата на хиляди научни статии и открития. Но никой не е намерил време да създаде карта, която е красива, научно точна и достъпна за хора, които не се явяват учени. Нашата цел е да покажем на всички как наистина изглежда Вселената“, казват авторите и канят всички да се потопят в нея.

ОЩЕ: Каква форма има нашата Вселена?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес