Слой боя по пътищата срещу глобалното затопляне? Това е технология която изглежда иконоборческа, но се възприема сериозно от експерти в областта на екологията, които я изпитват в Лос Анджелис.
Градът на ангелите, където температурите могат да надхвърлят 40 градуса през лятото, е един от първите мегаполиси в света, който опитва тази „свежа настилка" или "хладно покритие”, нанесено върху няколко улици на същия град в специално сивкавобяло, съобщи БГНЕС.
Обичайният черен асфалт задържа от 80 до 95% от слънчевата светлина, докато леките цветни покрития го отразяват, понижават температурата на земята драстично, според привържениците на тази технология.
"Топлината тук върху черната повърхност ... е 42, 43°C в този момент. И върху сухата повърхност ние нанасяме само един бял слой и въпреки, че се нуждае от втори, вече е 36°C. Така че виждаме температурна разлика от 6 - 7°C", твърди Джеф Люзар, вицепрезидент на Guartop, компанията, която осигурява демонстрационното покритие.
Джордж Бан-Вайс, доцент по гражданско и екологично инженерство в университета USC смята, че тази настилка е реално обещание в борбата срещу глобалното затопляне в градовете, в които асфалтът и концентрацията на населението създават ефекта, известен като "топлинен остров" (heat island).
"Пътища, отразяващи слънчевата топлина, е една от стратегиите, както и охлаждащите покриви, върху които се засаждат дръвчета, с които градовете могат да намалят градските температури", казва експертът.
Лос Анджелис е първият град в Калифорния, който тества тази настилка по обществените пътища. Вече я има по паркингите.
Общината само трябва да наблюдава реакциите на хората на тези необичайни бели пътища и да види колко бързо се замърсяват от преминаващите автомобили, петролните петна, изтекло гориво и т.н.
Според професора по екология Алан Барека тази нескъпа технология - струва 40 000 на миля (1,6 км) за седем години - има потенциал да се защитят "много хора, по-на ниска цена в градските райони с висока плътност", какъвто е Лос Анджелис, и по този начин изглежда по-интересна за тези райони, отколкото за по-малко гъстонаселените предградия.