Това заяви ръководителят на клиниката по вътрешни болести на "Пирогов" д-р Петър Атанасов, който всъщност отговаря и за организацията по отношение на лекуването на COVID болни.
Още: Зимата не е чак толкова страшна, колкото изглежда
Още: Аз съм се клел като вицепремиер, когато в банките имаше 0 лева - сега има 80 милиарда лева
С думите си д-р Атанасов визира наличието на антитела след преболедуване. Той призова всякакви специалисти, които се изказват, да си отворят учебниците, излезли още от 1980 година и да видят какво пише за човешките коронавируси и колко различни видове антитела произвежда човешкият организъм. Какво обаче каза д-р Аспарух Илиев за наличието на антитела след преболедуване и защо то не е релевантен показател за оценка на имунитет, ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
Думите на Атанасов за антителата и по-точно контекстът им на база разговор бяха опровергани и от още един експерт - ръководителят на катедра "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доц. Любомира Николаева-Гломб. Пред Actualno.com тя внесе уточнение - за имунитет трябват специфични антитела и за такива се разбират основно вируснеутрализиращи. Само че не просто количеството им дава имунитет, а и качеството - т.е. нещата зависят от съотношението количество/качество, което още не може да бъде измерено с тест! Или в пример със спортна терминология - може един човек да е произвел 4 антитела, но те да са силни колкото силни на футболния терен са Кристиано Роналдо, Лео Меси, Върджил Ван Дайк и Мануел Нойер например, а друг е да е произвел 40, но те да са силни колкото е силен българският национален отбор по футбол в момента - ясно е тогава чий имунитет всъщност ще работи по-добре!
Какво още каза доц. Атанасов за зеления сертификат - НАУЧЕТЕ ТУК!
Още: Правоохранителните органи какво ще правят на протест, кофи ли ще обръщат?