"Ние следим непрекъснато българското Черноморие. Не съществува реален риск. Това, което е пометено от тази водна вода, са 150 тона масла, които са от разрушени електростанции, отпадъци от къщи, животни".
Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиан Попов. Изказването му е по повод рисковете за нашето Черноморие след бедствието с язовир „Нова Каховка“ в Украйна.
Той коментира и какви са щетите от язовира „Нова Каховка“ за крайбрежието в Украйна.
„За самото крайбрежие са значителни, не бих казал, че са напълно катастрофални. "Нова Каховка" е огромен язовир. Водата му е колкото 27 пъти язовир „Искър“. Това създава локална катастрофа, защото това е сладка вода, не е отровна вода. Тя на практика обезсолява морето", обясни екоминистърът пред bTV.
ОЩЕ: Сателитни снимки потвърждават: Язовир "Каховка" вече не съществува
Според него теченията не се носят насам, а река Дунав действа като вентилатор. Освен това теченията в Черно море отнасят на десетки километри на север всички водни маси, които са произлезли от язовира.
Според Попов опасностите по-скоро са от руската хибридна атака, която опитва да провали летния туристически сезон у нас и в Румъния.
"Руската страна иска да предизвика протести за мир в крайбрежието ни. Искат да съсипят сезона ни, заедно с румънския", каза министърът и иронично коментира случаите с изплували крави на крайбрежието ни:
"Тя трябва да плува по-бързо от Петър Стойчев, за да стигне от Украйна чак до плажа на Корал".