Това заяви председателят на АИКБ Васил Велев предвид оповестеното преди два дни писмото на Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР), че в България имало "зелен рекет". Той добави пред Нова телевизия, че не можело на вълната на популизма да се спират инвестиционни проекти, които отговаряли на всички закони.
Още: Правоохранителните органи какво ще правят на протест, кофи ли ще обръщат?
За кои хора говорите, кого визирате, говорите без имена, отвърна екологът Андрей Ковачев. И обяви, че Велев защитава Цеко Минев. От години никой в държавните институции никой не иска да каже кой стои зад "Юлен". Защо вие, работодателите, не кажете кой е истинският собственик и има или няма проблеми с взети банкови заеми, добави Ковачев въпрос към тезата си.
Велев, обаче, обърна въпроса към подземните богатства и как те били на всички граждани и не можело с местен референдум да се решава дали да има експлоатация, визирайки референдума в Трън, с който беше спряно отваряне на златна мина и от дружество, свързано с "Асарел Медет". Председателят на АИКБ не коментира пред Нова телевизия дали при вреден ефект от златната мина в Трън ще страдат здравословно всички българи или само живеещите в Трън. Нямам доказателства относно "Юлен", но искам да знам кой кой е от "Зелените", попита Велев. Защо ги няма "Зелените" в Икономическия и социален съвет – това е гражданският парламент, добави Велев.
Ковачев се възмути и, че големите работодатели искат да ограничат възможността да се обжалват инвестиции клас "А" и проекти с общинско значение на повече от една инстанция.
Още: Ние сме царе на разрухата - най-любимото в България, никой не носи отговорност
Още: Едно цяло поколение народни представители си отиде с тази забрана