Непосредствено след откриването на пролетния семестър на „Европейско кино за учащи“, което стори лично кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова на 8 април пред аудитория от ученици и студенти, на 10 април (сряда) киноманите от всички възрасти в столицата ще имат възможност да видят на голям екран изключителната документална творба на легендата Вим Вендерс „ПАПА ФРАНЦИСК: Човек на думата си”.
Още: Новият филм "Междузвездни войни": заглавие, главен актьор и премиерна дата
Още: НФЦ като тотализатора: Грешки и неясноти в жребия за комисиите, даващи милиони за българско кино
Идеите на папата и неговите послания са в основата на филма - той коментира проблеми, свързани с бедността, семейството, опазването на природата, социалната справедливост, имиграцията и материализма. Неговият апел за мир в конфликтните зони по света, както и за мира и диалога между различните религии имат силата да обединят хората от цял свят.
„Папа Франциск има подобно присъствие на екрана като някои от най-големите филмови звезди, с които ме е свързвала работата ми. Но при него то идва отвътре, от неговите убеждения и вяра, както и от желанието му да говори с всички нас“, споделя за главата на римокатолическата църква Вендерс. За него Папа Франциск е ярък пример за човек, който държи на думата си и е абсолютно директен и спонтанен в искреността си.
Месец преди посещението на папата в България, публиката в Дома на киното ще има шанса да се срещне с него на КИНО!
Още: Започва подготовката за юбилейното 30-о издание на София Филм Фест през 2026 г.
Още: НФЦ представя нова платформа, с която българското кино става още по-видимо по света и у нас