„Гладиатор“ (2021) на сценаристите Петя Тетевенска и Свобода Маданска и режисьора Николай Василев е документален разказ за двукратния олимпийски шампион по класическа борба в категория до 97 кг Боян Радев.
Още: Шон Бейкър призова да се запази животът на нискобюджетното кино
Още: Норвежкият "Мечти" грабна "Златна мечка" на фестивала в Берлин (СНИМКИ)
Олимпийски шампион от Токио ‘64 и Мексико ‘68, световен шампион от Толедо ‘66, световен вицешампион през 1962 и 1967 година, европейски вицешампион през 1968, спортист на годината на България за 1964, 1967 и 1968 година, Боян Радев е обявен за заслужил майстор на спорта. През 2009 получава най-високото отличие на Международната федерация по борба (FILA) – „Златна огърлица“. Приет е и в Залата на славата на FILA в Оклахома (САЩ). Освен като борец, Боян Радев е известен и като виден колекционер и дарител. Обявен е за дарител № 1 на Националния исторически музей. В експозицията на залата „Дарение Боян Радев“ са изложени над 170 ценни експоната. Радев дарява на НИМ и всички свои награди и отличия от годините на своята спортна кариера.
Как изоставеното от родителите си момче, което учи до трето отделение, след години става двукратен носител на олимпийско злато и колекционер?! „Гладиатор“ представя историята на един човек с могъщо обаяние, издигнал се до върховете на спорта и изкуството.
Оператор на филма е Борислав Георгиев, продуцент е „Меджик Шоп“, а копродуцент - „Криейтив снаб“. Ето какво споделя режисьорът Николай Василев пред Ангелина Грозева от „Артефир“ на БНР:
Още: Отиде си голяма звезда от "Карате кид" и множество сериали
Още: Гледаме филми за Милена Славова и Лазар Радков на 29-ия София Филм Фест
„Боян Радев се оказа изключително интересен образ, направо един Кинг Конг, образ, който цял живот е водил битка със себе си... Аз лично не съм фен на борбата и на спорта, представата ми за него първоначално беше различна, но когато започнах да се запознавам с неговата история и метаморфозите на душата му, го преоткрих. Той е един самообучил се човек, издигнал се до нивото на това да колекционира най-доброто от българското изкуство. Опитвам се аз самият да колекционирам формули за промяна с героите и филмите си и работата си, това видях и при Боян Радев…“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Продуцентите на филмите за Джеймс Бонд се оттеглят. Какво следва?
Не пропускайте срещата с този уникален филм-портрет на 23 март в Дома на киното!