"Опенхаймер" обра и наградите БАФТА: Спечели седем, включително за най-добър филм

18 февруари 2024, 23:14 часа • 3348 | прочитания

Биографичният филм на Кристофър Нолан за бащата на атомната бомба "Опенхаймер" е големият победител на британските филмови награди, връчени днес (18 февруари), като взе седем награди БАФТА, включително за най-добър филм. Припомняме, че филмът имаше 13 номинации за БАФТА.

Още: След смъртта на папа Франциск: Бум на гледаемостта на филма "Конклав" (ВИДЕО)

Още: Иван и Андрей създават игрален филм за Лили Иванова

Филмовият портрет на научен гений, измъчван от своето творение, спечели в най-престижната категория, изпреварвайки носителя на "Златна палма" за 2023 г. "Анатомия на едно падане" на Жюстин Трие, "The Holdovers" на Александър Пейн, "Убийците на цветната луна" на Мартин Скорсезе и "Клети създания" на Йоргос Лантимос.

Още: "Всичко си има край" - новият филм на Райко Гърлич, тръгва по кината

Още: Абсолютен парадокс: Гласуващите за "Оскар" не са били длъжни да гледат филмите

Снимка: Getty Images

Още: Бойко Кръстанов на Великден: Бъдете по-смирени и прощавайте (ВИДЕО)

Още: Новият филм "Междузвездни войни": заглавие, главен актьор и премиерна дата

Филмът получи още БАФТА за режисура, главна мъжка роля (Килиън Мърфи), поддържаща мъжка роля Робърт Дауни-младши), оригинален саундтрак, операторско майсторство и монтаж.

Още: Кристофър Нолан спечели голямата награда на Гилдията на режисьорите за "Опенхаймер"

Още: НФЦ като тотализатора: Грешки и неясноти в жребия за комисиите, даващи милиони за българско кино

Още: Започва подготовката за юбилейното 30-о издание на София Филм Фест през 2026 г.

"Клети създания" също с много награди

Американската актриса Ема Стоун спечели БАФТА за най-добра актриса за ролята си в "Клети създания" - мрачна комедия, в която тя играе млада жена, върната към живот с духа на дете. С щурата си роля в женската история за "Франкенщайн" тя пребори конкуренцията на Кери Мълиган ("Маестро"), Марго Роби ("Барби"), Фантазия Барино ("Пурпурен цвят"), Вивиан Опара ("Житената ливада") и Сандра Хюлер ("Анатомия на едно падане").

Снимка: Getty Images

"Клети създания" спечели и БАФТА за дизайн на продукцията, дизайн на костюмите, грим и прически и специални визуални ефекти.

Другите наградени

БАФТА за най-добър британски филм получи "Зона на интерес", който бе отличен и за неанглоезичен филм, както и за звук. За дебют бе отличен филмът "Earth Mama". BAFTA за най-добра анимация получи "Момчето и чаплата".

"Анатомия на едно падане" получи БАФТА за оригинален сценарий, а за адаптиран сценарий наградата отиде при "American Fiction".

За поддържаща женска роля бе наградена Да'Вайн Джой Рандолф за изпълнението ѝ в 'The Holdovers", а същият филм бе отличен и за кастинг.

Наградата за документален филм отиде при "20 дни в Мариупол".

Още: "Опенхаймер" мачка наред: Триумф и на наградите на критиците

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес