Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Във Франция са разрешени със закон еднополовите бракове

13 октомври 2023, 00:03 часа • 1144 прочитания

На 13 октомври 1999 г. във Франция официално са разрешени еднополовите бракове

История

В Източна Азия любовни съюзи между мъже, най-често с голяма възрастова разлика, са засвидетелствани още от древността. В Китай, и особено в южната провинция Фудзян, където мъжката любов била широко възприета, мъжете често се обвързвали с юноши чрез сложни брачни церемонии. Отново там, през династията Минг, възрастни жени се обвързват с по-млади момичета чрез церемония.

Още: След позицията му за хомосексуалността: Кардинали се обърнаха срещу папата

По подобен начин стояли нещата и в антична Европа. Добре известно е положителното отношение към хомосексуалните контакти в Древна Гърция. Макар данните за официално сключвани бракове да са оскъдни, с положителност може да се твърди, че в Древна Елада и Древен Рим съществувала форма на обвързване между хомосексуалните партньори.

В Древна Гърция любовната връзка между зрелия мъж (erastes) и любимия му юноша (eromenos) имала важна социална роля и церемониален характер, което я доближавало до институцията на брака (виж Педерастия). Увеличаващото се влияние на християнството обаче наложило възприемането за брака единствено като съюз между мъж и жена, с което се повишила и нетолерантността към хомосексуалните връзки.

Историческо решение: Естония разреши еднополовите бракове

В Северна Америка, преди заселването на европейците, са били широко разпространени еднополови съюзи, свързани с идеята за двойствения дух. Някои момчета от ранна възраст имитирали принадлежност към женския пол, с всички негови проявления и отговорности. Смятало се, че те имат двойствен дух, и се очаквало да встъпват във връзки с мъже от племето, които се отнасяли към тях, като към свои съпруги.

В Африка, сред племената азанде от Конго, и до днес е прието мъжете да се обвързват официално с младежи, за които следва да платят брачен откуп на бащите им.

Още: Две жени осъдиха България в Страсбург, защото държавата не признава брака им

Обосновка

Поддръжниците на еднополовите бракове изтъкват редица причини, поради които е наложително правото на законно обвързване да бъде гарантирано и на не-хетеросексуалните двойки. Първата и основна причина е дискриминацията. Фактът, че определени права (в случая правото на брак и произтичащите от него права) се дават или отказват само на една категория граждани е проява на дискриминация.

Немската църква също ще благослови еднополовите браковеТова довежда до неравностойно положение на някои хора, основано единствено на тяхната сексуалност. В САЩ, например, се посочват 1049 законови норми, които дават определени права, правомощия и привилегии въз основа на брачния статус. Сред тях са (изброяването е неизчерпателно): 

  • право на болнични посещения на член от семейството
  • право на решение за медицински интервенции спрямо партньора
  • право на предявяване на граждански искове за увреждане или смърт на партньора
  • право на социални осигуровки, право на обезщетения при смърт на партньора
  • право на здравна застраховка и застраховка живот от и за партньора
  • право на прехвърляне на имущество между партньори, без да се плаща данък
  • право на обща собственост
  • съвместни родителски права и задължения спрямо децата – на издръжка, на училищен контрол и пр.
  • право на законно пребиваване в страната на партньора
  • право на семейни намаления за клубни и организационни такси, промоционални цени на стоки и др.

Калас се гордее с Естония заради разрешаването на еднополовите бракове

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес