Десетото Обикновено народно събрание заседава в сградата на Народното събрание в София между 16 май 1899 и 29 ноември 1900 г.
Парламентарните избори се провеждат на 25 април/7 май и 2 май/14 май 1899 година и са спечелени от Либералната и Народнолибералната партия, които участват в тях с обща листа. Последвалите частични избори през септември 1899 г. дават предимство на партията на либералите, която образува самостоятелно правителство. Избрани са 169 народни представители. Броят им е намален спрямо предишното ОНС. Избирателната активност е 49,5%.
Местата в парламента са разпределени, както следва:
Либерална партия (рад.) – 89 места
Народнолиберална партия – 19 места
Прогресивнолиберална партия – 8 места
Народна партия – 21 места
Демократическа партия – 10 места
БРСДП – 4 места
БЗНС – 0 места
Консервативна партия – 1 места
други – 4 места
безпартийни – 32 места
невалидни гласове/ бюлетини – 36 677 гласа
Разпускане
Опитите на правителството да възстанови натуралния десятък довеждат до „селски бунтове“ и изостряне на икономичската и политическата криза в страната. Задълбочават се и противоречията между управляващите Народнолиберална и Либерална партия (радослависти). Парламентът е разпуснат с указ на княза. С това и новият век започва с традиционното предсрочно разпускане на Народното събрание – политическа участ не само на седем от предхождащите го, но и на следващите XI, XII, XIII и XIV, народни събрание, избирани и действали до свикването на V Велико народно събрание през 1911 г.
Сесии
Дейноста на това народно събрание се ограничава в периода 16 май 1899 – 20 октомври 1900 г., в който е свикано на две редовни и една извънредна сесия. Между приетите от него закони са Законът за общинските налози и Законът за празничните дни в Княжеството.