Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Излиза първият брой на "Книгата за рекорди на Гинес"

27 август 2016, 00:05 часа • 11407 прочитания

На 27 август 1955 година, преди 60 години, излиза първият брой на прочутото издание „Книга за рекорди на Гинес”. През 2000 година името на книгата се променя на „Световни рекорди на Гинес”. Това е най-известната поредица в света, която представя международно признати рекорди. В нея се включват изключителни човешки постижения и нетрадиционни природни аномалии. Книгата излиза в края на всяка година и държи рекорда за най-дълго издавана авторска поредица.

Идеята за създаването на „Книга за рекордите на Гинес” се появява през 1951 година. Тогава ирландският граф и управител на пивоварна „Гинес”, сър Хю Бивър, отива на лов в област Уексфорд, Ирландия. По време на своя престой, той е въвлечен в спор за това коя е най-бързата дивечна птица в Европа. След продължителни справки и разгорещени дебати, сър Бивър установява, че няма книга, която да даде отговор на този въпрос. Тогава му хрумва идеята да създаде издание, което да предостави подобна информация на своите читатели. Бивър смята, че подобни въпроси често се повдигат при различни разговори и затова мисли, че такъв тип книга ще има успех на пазара. Подготовката на изданието се оказва много по-трудна, отколкото ирландският граф предполага. Затова той се обръща за помощ към частната детективска агенция на братята Макуиртър. Тяхната задача е да открият подробна информация за различни рекорди, които ще могат да се включат в изданието. След 4 години упорита работа, през 1955 година излиза първият брой на „Книга за рекорди на Гинес”.

Първоначално изданието е публикувано само в 1000 екземпляра. Въпреки че сър Бивър вярва в успеха на своята книга, той решава да не я пуска за продажба. Отпечатаните бройки започват да се раздават на приятели и роднини на графа. Не след дълго книгата предизвиква голям интерес и сър Бивър поръчва отпечатването на нови екземпляри. До коледните празници на 1955 година, „Книга за рекорди на Гинес” се превръща в най-продаваното издание във Великобритания. Една година по-късно книгата започва да се издава в САЩ. Постепенно изданието развива своята концепция и всяка година издава нов брой, който включва нови рекорди. Подготовката върху поредната книга от поредицата започва през месец октомври, за да може самото издание да се пусне на пазара преди Коледа. Първите броеве на „Книга за рекорди на Гинес” наблягат на традиционни постижения на човека. В последствие започват да се включват все по-екстравагантни експерименти. Например, хвърляне на яйце на най-дълго разстояние или най-голямо количество изядени сандвичи. В последните години, „Книга за рекорди на Гинес” публикува предимно информация за нетрадиционни природни феномени. Въпреки промяната в своя стил, изданието продължава да се радва на добри продажби.

Днес някои от рекордите са премахнати поради съображения за безопасност. Експертите, които работят в подготовка на изданието, твърдят, че публикуваната информация е проверена отвъд всякакво съмнение. В един от последните броеве на „Книга за рекорди на Гинес” е публикуван материал за човека с най-много рекорди. Това е швейцарският жонгльор Пол Сали, който 65 пъти подобрява собствения си рекорд. Днес изданието е собственост на компанията „HIT Entertainment”. В последните години компанията развива марката Гинес и създава различни музеи, в които са изложени тематични издания на книгата. Подобни музеи съществуват в Копенхаген, Сан Франциско, Сан Антонио, Атлантик Сити, Холивуд и други.

Източник: Уикипедия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес