Много често домакинските съдовете губят своята функционалност при продължителна употреба. При готвене дъното им се покрива със загорял слой, който е труден за премахване. Металите имат различна реакция при контакт с почистващите продукти. Например, солта е вредна за неръждаемата стомана, емайлът не понася киселина, содата е вредна за алуминия, а всякакви абразиви са вредни за всички видове незалепващи покрития. Как да постъпим?
Накисване в сапунена вода
Това е първата стъпка, която трябва да направите. Накиснете домакинския съд в сапунена вода и добавете няколко капки препарат за миене на съдове. След това сложете на котлона и оставете да заври на тих огън за 15 минути. Използвайте шпатула, за да изстържете останалите примеси от дъното. След това измийте с домакинска гъба. Но какво да правите в особено трудни случаи, когато накисването не помага или когато просто искате да се справите с най-бързо?
Избягвайте да използвате препарат за съдове в тези ситуации
Сода за хляб и оцет
Този прост метод е подходящ за всички видове тенджери (емайлирани, чугунени, тефлонови и стоманени), но не го прилагайте върху алуминиеви съдове за готвене без незалепващо покритие или емайл. Разредете вода и 9% оцет в съотношение 1:1 в тенджерата, така че разтворът да покрие загорялата част, след което го оставете да заври. Отстранете от котлона и добавете към него 2-3 супени лъжици сода - сместа трябва да образува пяна и да съска! Оставете да престои още 10-20 минути (може да поставите отново на слаб огън). Използвайте шпатула и премахнете загорялата част. Измийте и изплакнете. Важно е да премахнете тенджерата от котлона веднага щом оцетният разтвор заври и едва тогава да се добавя содата.
Почистване на съдове с упорити натрупвания
Упоритете натрупвания може да се премахнат с помощта на сапун за пране и силикатно лепило. Ще ви трябват 4 литра вода, сапун за пране и 1 чаша силикатно лепило. Потопете мръсната тенджера в по-голяма тенджера, добавете вода и оставете да заври. Докато водата се загрява, настържете сапуна за пране. Добавете сапунени стърготини, силикатно лепило и сода (по избор) към водата. Сварете получената смес в продължение на 30 минути или повече, в зависимост от степента на замърсяване, след което измийте съдовете с вода и гъба. Черното изгаряне и мазните налепи лесно ще се отстранят.
Какви съдове не могат да се мият в съдомиялна машина?
Почистване с помощта на сол
Солта е най-добрият начин за почистване на чугунен тиган или казан, както и емайлирани съдове. Много добре абсорбира мазнините. Изсипете няколко шепи сол на дъното (колкото повече мазнина, толкова повече сол трябва да използвате) и разтрийте с хартиена кърпа с няколко капки течност за миене на съдове. Изплакнете.
Почистване с помощта на оцет
Оцетът е мощен лек срещу натрупани загорели остатъци и котлен камък. Не е желателно да се използва за почистване на емайлиран тиган. Напълнете дъното на тигана с оцет (9%) и накиснете за 1-3 часа. Когато примесите омекнат, внимателно го изстържете с шпатула.