Миялната машина е чудесен помощник в почистването на мръсни съдове и прибори, но за да върши работата си адекватно и да не се повреди дълго време, ние от своя страна също трябва да полагаме грижи за почистването на уреда. Съдомиялната машина придава блясък и чистота на посудата ни, която не можем да постигнем с обикновената гъба и препарат. Поради тази причина голяма част от домакините вече са се сдобили с уреда вкъщи.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
И сега следва неговото почистване. Как да се случи оптимално щадящо и качествено без да се мъчим дълги часове? В следващите редове ще ви издадем нашата малка тайна за бързо и ефективно почистване на миялната машина.
Какви съдове не могат да се мият в съдомиялна машина?
Вътрешно почистване на съдомиялната
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
За тази цел ще са ви необходими изцяло натурални продукти, без силни и химически препарати, които са вредни и за здравето, и за околната среда. Ето какво ще ви е нужно:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
- 2 чаени чаши сода бикарбонат;
- 2 чаени чаши оцет;
- 10 капки етерично масло по избор - препоръчително от лавандула или чаено дърво.
На първо място се уверете, че миялната машина е напълно празна. След което изсипете директно содата бикарбонат в нея. Разпръснете я по уреда. Содата помага за абсорбирането на неприятните миризми, за почистването на вътрешността и премахването на остатъците от мръсотия и препарат. След като сте добавили содата, задействайте миялната машина на дълга програма с гореща вода.
След като работата на миялната приключи, направете смес от оцета и етеричното масло и ги сложете на мястото, определено за препарата. Този натурален заместител на препарат ще дезинфекцира уреда и ще спомогне за премахването на неприятната миризма на влага и мухъл. Отново задействайте миялната машина, но този път на най-дългата програма и с най-високи градуси.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Как миялната да стане като нова
По принцип работата дотук е вече свършена, но ако миялната ви е била много замърсена и и след двата цикъла виждате останали замърсявания и петна - премахнете ги с помощта на чиста памучна кърпа, напоена с оцет. Друг вариант е да приготвите паста от сода и малко вода, като отново си помагате с кърпа за почистването. Преминете през всички видими части на уреда. Възможен вариант е и търкането с напоена с оцет четка за зъби.
За да избегнете натрапчивата миризма на влага и мухъл от уреда си, след приключване на цикъла, оставяйте вратата на миялната леко отворена. По този начин влагата ще може да се изпари, няма да се създаде среда за размножаване на бактерии и ще се отървете от неприятната миризма.