При пускането на пералната машина домакините допускат грешки, за които дори не си дават сметка. Лошото е, че така вредят и на уреда, и на дрехите.
Ето какво НЕ трябва да се прави:
1. Използването на твърде много прах или гел съсипва тъканите. Повишената доза изобщо не означава по-добро премахване на петната и замърсяванията, а плакненето се затруднява и след него остават белезникави следи, особено по гънките и шевовете.
2. Неправилно сортиране на дрехите преди пране. В забързаното ежедневие често пъхаме заедно бели и цветни материи. А после се кахърим, че сме съсипали любимата рокля или риза - само защото не сме отделили няколко минутки за разделяне. Другата груба грешка е да перем заедно копринена блуза и фино бельо с дрехи с ципове, катарами, метални копчета и украшения с остри краища. После се ядосваме на издърпани нишки и дупки. По принцип циповете винаги трябва да са вдигнати догоре, а закопчалките да са закопчани.
3. Препълването на пералнята е много лоша практика. С натъпкването може да си докарате не една, а две бели - дрехите не само се заплитат, разтягат и дори разкъсват, но и уредът може да се повреди. 4. Перете чорапите и сутиените си без специална торбичка? Ако нямате навика да използвате специални мрежички за пране, чорапогащниците ви ще се заплетат на възел, а чашките на сутиена може да се намачкат.
5. Нередовното почистване е враг №1 на пералнята. Нима не знаете, че всеки домакински уред има нужда от грижа? Отделенията за праха и омекотителя трябва редовно да се измиват, а гумата на барабана да се забърсва след всяко пране.
Добре е веднъж на всеки четири месеца да пускате машината на пълен цикъл, но без да слагате в нея пране.
6. Не оставяйте прането да стои дълго в барабана. Ако веднага извадите и прострете дрехите, чаршафите или пердетата, може дори да си спестите гладенето. Използването на закачалки, на които изпраните неща да съхнат, е добра идея.