Много често най-мръсният уред в дома е прахосмукачката, най-много бактерии има в гъбата за миене на съдове, най-силно неприятната миризма идва от мивката, а четката за тоалетна е страшна за вдигане.
Как да почистите кухненски парцали и гъби за съдове?
Парцалите и гъбите могат да бъдат замърсени с патогени като бактерии и вируси и всички тези бактерии попадат на ръцете ни, когато мием чиниите или бършем масата.
Препоръчително е да почиствате гъбите и кърпичките след всяка употреба, като ги изплаквате обилно с гореща вода и ги оставяте да изсъхнат напълно. В идеалния случай те трябва да се изсушат на слънце за допълнителна дезинфекция.
Можете също така да намокрите гъбата и да я дезинфекцирате в микровълновата за една минута, можете да поставите гъби и парцали в торбичка за пране и да перете в пералнята.
6 лесни хитринки за ИДЕАЛНО и лесно ПОЧИСТВАНЕ на всяка баня
Как да почистите прахосмукачка?
След всяка употреба е най-добре да отстранявате ролковата четка, ако е възможно, и да отрязвате всички косми или нишки, които са се заплели около нея. Внимавайте да не повредите самата четка и проверете почистващата глава и тръбата за запушвания.
Необходимо е също така от време на време да бършете външната и долната част на почистващата глава с мека кърпа, да отстраните праха и да изплакнете всички миещи се филтри и кутия за прах. Изпразвайте торбичката често.
За прахосмукачки с торбичка се препоръчва да смените торбичката, когато е пълна около две трети - ако торбичката е препълнена, това може да повлияе на работата на прахосмукачката.
Хитър трик за бързо почистване на килими със сода
Как да почистите съдомиялна машина?
Почиствате съдомиялната всяка седмица.
Поставете кана, пълна с чаша оцет, върху горната решетка на съдомиялната машина, за да помогнете за отстраняването на мазнини и варовик от машината и тръбите. За да освежите миризмата в съдомиялната машина, сложете чаша сода за хляб на дъното. Настройте съдомиялната на икономичен режим, като използвате най-високата температура и стартирайте цикъла. След като цикълът приключи, използвайте кърпа, за да избършете всякакви вътрешни замърсявания.
7 невероятно лесни трика за почистване на различните повърхности у дома
Как да почистваме четки, метли и мопове?
Тоалетната четка изисква редовно цялостно почистване. Ако не я почистите, тя ще задържи бактерии, миризма и няма да искате да я използвате за почистване на тоалетната.
Но този проблем може да бъде предотвратен, като напръскате четката с оцет или антибактериален почистващ препарат след всяка употреба и я оставите да изсъхне на въздух, като я фиксирате между основата и капака на тоалетната.
Подобно на четката за тоалетна, мокрите и сухи четки като мопове, кърпи и метли трябва да се почистват след всяка употреба.
За да почистите мопа, вземете малко препарат. Ако са били използвани за почистване на замърсени повърхности, третирайте ги с дезинфектант. След това го оставете на слънце, за да изсъхне напълно, преди да го използвате отново.
Сухите четки могат да се почистват с прахосмукачка. Това лесно ще премахне всякакви остатъци, особено косми.
Как да почистите своя въздухопречиствател и климатик?
Редовната смяна или почистване на филтъра е от съществено значение, за да поддържате тези уреди работещи и да поддържате качеството на въздуха във вашия дом.