Голяма част от жените прекарват доста време в кухнята, където приготвят вкусни ястия за себе си и своето семейство. Кухнята и банята са двете помещения в дома, където се задържа най-много мръсотия, бактерии и вредни микроорганизми. В кухнята се съхраняват и приготвят хранителни продукти, които са благоприятна среда за развитие на различни микроорганизми. Също така топлината и влагата правят тяхното размножаване доста по-лесно.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Има няколко места и неща в кухнята, където има доста повече бактерии в сравнение с другите. Кои са те ?
Сушилникът – доста домакини забравят да почистват сушилника за съдове редовно. Смятат, че щом там има само чисти чинии и прибори, то няма какво да му се чисти. Водата и влагата обаче, които постоянно са там, са основа за развитие на микроорганизми.
Пластмасовите кутии – там, където съхранявате своите плодове и зеленчуци, обикновено е място, което лесно се замърсява. В хладалника това е пластмасово чекмедже, което се намира най-отдолу. Почиствайте го ежеседмично, защото пресните продукти го замърсяват изключително лесно. Същото важи и за останалите пластмасови кутии и купи, където съхранявате пресни продукти. Почиствайте редовно и фруктиерите у дома.
Ако видите черен мухъл, трябва да го почистите веднага
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Отварачката за консерви – спомняте ли си кога за последно сте я измили хубаво ? Този сравнително често използван уред, особено през зимата, може да се окаже един от най-мръсните предмети в кухнята. Почиствайте добре отварачката след всяко нейно използване, за да избегнете задържането на микроорганизми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
Дървени шпатули – обикновено те имат дребни цепнатини и пукнатини, в които лесно навлизат остатъци от храна и бактерии. Почиствайте ги след всяко използване, само изплакването не върши работа.
Стойката за ножове – голяма част от домакините я чистят рядко. В нея се поставят мокри ножове, които се отцеждат. Водата и влагата в стойката помага за растежа на бактериите. Затова всеки път, когато слагате нож в нея, те се замърсяват, без да виждате и всъщност ножовете ви не са толкова чисти, колкото си мислите.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Местата в хладилника, където съхранявате месо и пресни продукти – там, където са пресните продукти като плодове, зеленчуци, разопаковани млечни продукти и сурово месо, има голямо количество бактерии. Те се размножават и могат да доведат до редица здравословни проблеми. Затова ви съветваме редовно да дезинфекцирате това място, а не само когато размразявате и измивате целия хладилник.
За бързо и лесно почистване на кухнята използвайте следните продукти:
Топла сапунена вода - топлата вода с мек сапун е чудесен начин да почистите повърхности като маси и плотове, кухненски уреди и прибори. Намокрете гъба или кърпа в топла сапунена вода и избършете замърсените повърхности.
Оцет - смесете равни части оцет и вода и може да почистите плочките, фурната и кухненския смесител.
Сода бикарбонат – това е много добър абразивен продукт и почистващ агент. Направете паста, като смесите сода с малко количество вода и след това почистете тенджери, тигани и всякакви замърсени повърхности.
Лимонов сок – ефикасен е за отстраняване на неприятни миризми и почистване на всякакви мазнини и петна. Може да изчистите кухненския плот с половинка лимон, да добавите няколко капки лимонов сок към сапунената вода или да използвате лимонов сок за почистване на микровълнова печка.