Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как най-лесно да почистим готварска печка?

15 май 2024, 14:11 часа

Най-проблемното място в кухнята е печката. Изисква постоянно почистване. След готвене върху храната остават следи от сажди, мазни петна и пръски. Изкипялото мляко, падналите парчета храна и изпечената храна не изглеждат много естетически. За разлика от вътрешните стени на фурната, плотът винаги се вижда, така че домакинята просто няма право да го държи в лошо състояние.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

За да предотвратите изгорялата органична материя да причини неприятна миризма и да се превърне с течение на времето в котлен камък, който просто не може да бъде изтрит, почистването трябва да се извършва, когато се замърси, или още по-добре след всяко готвене. Това може да стане не само с помощта на скъпи гелове и прахове, но и с импровизирани средства.

Ето как да почистим фурната на печката, така че да лъщи от блясък

Народни средства за почистване на печката

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Вижте правилата, които трябва да спазвате у дома:

·        носете домакински ръкавици, за да защитите кожата на ръцете си;

·        избягвайте продължителен контакт с разяждащи вещества, киселини, основи;

·        Преди всяко почистване изключете захранването на печката;

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

·        използвайте специални салфетки, тъкани с добра абсорбция;

·        Когато почиствате газова печка, обърнете специално внимание на отворите, през които излиза пламъкът - те трябва да са чисти, без сажди;

·        Преди да нанесете препарат, отстранете трохите и загорялата храна;

·        отказват да използват продукти с абразивни примеси - те могат да повредят повърхността на всеки материал;

·        Преди почистване отстранете решетките и след това горелките.

Течност за миене на съдове

Най-лесният начин. Продуктът може да се използва всеки ден, но най-ефективно действа срещу пресни мазни петна. Всичко, което трябва да направите, е да намокрите гъбата, да я нанесете с препарат, да я разпените и да избършете печката. Сапуненият разтвор ще омекоти петната. Можете да оставите продукта да действа няколко минути, за да работи по-добре, и след това просто избършете печката на сухо.

Содата за хляб

Нито една домакиня не може без натриев бикарбонат в кухнята. Използва се не само за готвене, но и се справя добре с мръсотията. Содата за хляб може да обезмасли, да корозира мръсотията и да придаде блясък на повърхностите. В същото време е доста деликатен по отношение на емайла: не го уврежда и не оставя драскотини. Препоръчително е да оставите кашата за 30 минути, но само ако мръсотията е силно залепнала за печката. Ако случаят не е напреднал, ще са достатъчни 5-10 минути.

7 лесни трика, с които печката ще заблести от чистота

Оцет

Справя се със стари петна. По-удобно е да го напръскате върху печката със спрей, но можете да използвате и обикновена гъба. За да започне да действа оцетът, оставете го за 20 минути. Той ще проникне дълбоко в структурата на замърсителите и след това можете просто да ги премахнете. Всяка мръсотия, оставена от оцета, лесно ще се отлепи от повърхността, ако положите минимални усилия.

Лимонена киселина

Лимонът съдържа същата киселина като оцета, така че просто капнете лимонов разтвор върху петната или просто ги натъркайте с резен пресен лимон. След нанасяне трябва да изчакате няколко минути и след това да започнете да изтривате петната. В допълнение към перфектната чистота на печката ще получите цитрусов аромат.

Амоняк

За да приготвите почистващия разтвор, вземете 1 ч.л. амоняк и се разрежда в 250 ml вода. Сместа се нанася върху котлона и се оставя за 10-15 минути. Мръсотията може лесно да се изтрие с четка за зъби или абразивната част на гъба. Движенията трябва да се извършват без натиск, за да не се образуват драскотини по повърхността.

Амонякът работи добре срещу въглеродните отлагания, натрупани върху решетката на печката. За да направите това, щедро покрийте цялата повърхност. Решетката се поставя в стегната торба и се завързва добре за няколко часа. Когато времето изтече, трябва да изплакнете решетката под силно водно налягане. Отлаганията ще се отлепят сами и ще оставят повърхността идеално чиста.

Сода с оцет

Трапезен 9% оцет + сода са се доказали като ефективно средство в борбата с мазната плака. Първо върху котлона се налива оцет, но така, че повърхността да не плува в него. След това добавете сода за хляб към оцета. Съставките реагират и започват да цвърчат. Трябва да изчакате, докато свърши, след което измийте повърхността. Плочата ще блести. Когато използвате този състав, не забравяйте да защитите кожата на ръцете си с ръкавици.

Сода-сапунен разтвор

Действа не по-малко ефективно от сода-оцет. Бори се добре срещу сажди и мазнини. За приготвянето му содата се смесва с течен сапун в съотношение 1:1 и се нанася върху котлона. Трябва да изчакате 15-20 минути, докато компонентите започнат да действат. След това трябва да измиете разтвора заедно с мръсотията и да избършете печката суха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес